Burze nad Kaszubami - wydano ostrzeżenia

piątek, 11 maja 2018 r., 10:16
fot. internet/meteo.pomorze.pl

W piątkowe popołudnie na Kaszubach spodziewać się można gwałtownych burz. W związku z prognozami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia. Warto zachować szczególną ostrożność.

Jak informują synoptycy z biura prognoz serwisu meteo.pomorze.pl, prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest wysokie, a ich przebieg w większości może być gwałtowny. Zgodnie z zapowiedziami burze mogą się pojawić około godz. 14 i szybko obejmą znaczny obszar Pomorza.

- Będą najpewniej łączyć się w większy układ, być może uformuje się training storms, czyli seria burz idących jedna za drugą. Oznacza to długotrwałe opady nawalnego deszczu. Co więcej, istnieje wysokie prawdopodobieństwo powstania wyizolowanych superkomórek wbudowanych w układ. Związane z nimi nawalne opady, silny wiatr, duży grad i liczne wyładowania, mogą spowodować poważne szkody. Nie można też wykluczyć możliwości powstania tornada - informują Robert Marcinowicz z biuro prognoz w Żukowie i Tomasz Szcząchor z biura prognoz w Gdańsku na portalu meteo.pomorze.pl.

W związku z prognozami, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wydał ostrzeżenie I stopnia.

- Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej - informuje IMiGW.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.