Dzierżążno. Sportowy prezent z okazji Dnia Patrona

sobota, 12 maja 2018 r., 09:07
fot. Longina Templin

W piątkowe przedpołudnie w Zespole Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie odbyło się uroczyste otwarcie nowego boiska oraz symboliczne przecięcie wstęgi. Nowy obiekt poświęcił ksiądz Michał Mazurek, proboszcz parafii w Borowie. Uczniowie przygotowali z tej okazji krótki pokaz sportowy.

Wielofunkcyjne boisko jest pierwszym tego typu obiektem sportowym w historii szkoły. Na sztucznej nawierzchni poliuretanowej będzie można uprawiać piłkę nożną, siatkową, ręczną, koszykówkę oraz tenis. Wartość inwestycji to prawie 380 tys. zł. Kwota dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki wynosi prawie 129 tys. zł. Pozostałe środki dała kartuska gmina.

Pierwsza część uroczystości odbyła się w hali sportowej. Tam z okazji Dnia Patrona, którym jest Henryk Sienkiewicz, uczniowie zaprezentowali występ artystyczny. W kolejną rocznicę nadania szkole imienia postanowiono wspomnieć zarówno wielkiego pisarza, jaki i upamiętnić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego też program artystyczny poświęcono bohaterom literackim Henryka Sienkiewicza, którzy walczyli za ojczyznę.

Na scenie pojawiły się postacie z "Krzyżaków". Wybrano moment przekazania przez posłańców mistrza Ulryka dwóch mieczy królowi Władysławowi Jagielle. Nie zabrakło też latarnika Skawińskiego tęskniącego za swoją ojczyzną oraz Michała Wołodyjowskiego, Jana Skrzetuskiego i Onufrego Zagłoby.

Szkolny chór zaśpiewał m. in. Bogurodzice, Gaude Mater Polonia i Rotę. Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.

- Warto się zastanowić jaką rzeczywiście rolę pełni w życiu nas wszystkich nasz patron. Nie chciałbym, aby ograniczała się ona jedynie do figurowania w nazwie naszej szkoły podstawowej. Jako dzieci uczymy się od naszych rodziców w miarę jak dorastamy. Zaczynamy szukać autorytetów poza środowiskiem rodzinnym. Dlaczego? Nie chodzi tu o bezkrytyczne naśladownictwo lecz o przyglądanie się jak można żyć, jakich dokonywać wyborów i jakie są tego konsekwencje. Dopiero na końcu zdecydować co dla samych jest najlepsze, najwłaściwsze i uczynić z tego ścieżkę życia. I właśnie na takie spojrzenie na naszego patrona was zachęcam - powiedział podczas uroczystości. Ireneusz Moskal, dyrektor szkoły.

Burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński do przyniesionych prezentów dołączył życzenia, aby nowe boisko służyło wszystkim, którzy będą z niego bezpiecznie korzystać, a także osiągania wyników sportowych i reprezentowania Kaszub, Kartuz i Polski na różnych arenach świata.

Część artystyczną przygotowali: Agata Treder (scenariusz i reżyseria) przy współpracy Waldemara Turowskiego i Małgorzaty Wnuk Lipińskiej. Izabela Bliźniewska (oprawa muzyczna i Ewa Jereczek (dekoracja).

Piątkowa uroczystość była też okazją do ogłoszenia wyników konkursów: plastycznego, multimedialnego i wiedzy o Henryku Sienkiewiczu oraz wręczenia nagród.

Konkurs plastyczny
I miejsce - Amelia Szulist, ZKiW Szymbark
II miejsce - Paweł Wroński, SP Dzierżążno
III miejsce - Wiktoria Magulska - SP Dzierżążno

Wyróżnienie - Aleksandra Litka, SP Kiełpino

Konkurs wiedzy o Henryku Sienkiewiczu
I miejsce - szkoła w Gołubiu
II miejsce - szkoła w Szymbarku
III miejsce - szkoła w Klukowej Hucie

Konkurs multimedialny
I miejsce - Eryk Marszałkowski, SP w Mirachowie
II Kinga Kuziemkowska, SP w Stężycy
III miejsce - Jan Reclaw, SP w Klukowej Hucie

Wyróżnienie - Adrian Pestka, SP w Kiełpinie

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.