Jubileusz 20-lecia kartuskiego "Katolika" - szkoła otrzymała sztandar i hymn

sobota, 12 maja 2018 r., 15:28
fot. MD-Z

Szkoła Katolicka im. Jana Pawła II świętowała w sobotę 20-lecie swojego istnienia. Podczas obchodów jubileuszu szkole nadano sztandar, odśpiewano również po raz pierwszy nowy hymn szkoły. W związku z rozpoczętą rozbudową budynku placówki, biskup Ryszard Kasyna poświęcił również kamień węgielny, który wmurowany zostanie w fundament nowego skrzydła.

Jubileusz obchodów 20-lecia istnienia Szkoły Katolickiej w Kartuzach rozpoczęto od uroczystej mszy św. pod przewodnictwem bpa pelplińskiego Ryszarda Kasyny w kościele pw. św. Kazimierza. Po niej biskup poświęcił nowy sztandar oraz kamień węgielny, który wmurowany zostanie w nowe skrzydło szkoły. Na uroczyste obchody przybyli kapłani, przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych, pracownicy, przyjaciele i sympatycy szkoły, a także obecni uczniowie i absolwenci.

W kolejnej części obchodów dokonano uroczystego przekazania sztandaru, swoje talenty zaprezentowali też uczniowie szkoły. Program akademii skupił się wokół postaci patrona szkoły św. Jana Pawła II.

Krótkiego podsumowania na początku akademii dokonał ks. Grzegorz Kudelski, dyrektor szkoły.

- Kartuski Katolik często nazywany jest szkołą renomowaną, ale to dzięki sukcesom, jakie uczniowie i nauczyciele osiągają w edukacji - liczne tytuły laureatów, finalistów w przedmiotowych konkursach kuratoryjnych, pierwsze miejsca w konkursach ogólnopolskich, wojewódzkich, działania społeczne, wolontariat. To działania naszych uczniów, ale także nauczycieli naszej szkoły we współpracy z rodzicami. W szkole panuje specyficzna atmosfera, rodzinna atmosfera. To dzięki życzliwym paniom z sekretariatu, panu woźnemu, paniom sprzątaczkom, dzięki wszystkim pracownikom i nauczycielom możemy czuć się tutaj, jak w domu - podkreślał ks. Grzegorz Kudelski.

Jak dodał, z okazji jubileuszu ukazała się publikacja na temat szkoły, podsumowująca minione dwie dekady życia szkoły.

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II powstało w 1998 roku, a natomiast w roku 2000 - Katolickie Gimnazjum. Katolickie Liceum Ogólnokształcące na przestrzeni tych 20 lat ukończyło 118 uczniów, Katolickie Gimnazjum do dziś ukończyło 232 uczniów. W chwili obecnej w szkole uczy się 110 uczniów. Organem prowadzącym szkołę jest biskup pelpliński.

Inicjatorami i fundatorami utworzenia szkoły byli: posłanka Dorota Arciszewska- Mielewczyk, jej mąż śp. Krzysztof Mielewczyk, śp. Jacek Wroński oraz Waldemar Wrońskiego. Dzięki ich zaangażowaniu wybudowano nowy gmach szkolny z komfortowymi warunkami do nauki. Przed 18 laty szkołom nadano imię Jana Pawła II.

Od początku istnienia obu szkół katolickich funkcję dyrektora pełniła Dorota Arciszewska - Mielewczyk. W 2013 dyrektorem został Marian Gostkowski, a 2016 roku funkcję tę objął ks. Grzegorz Kudelski. W związku z reformą oświaty w budynku szkoły w miejsce gimnazjum i liceum powstała Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II.

Rok 2018 jest wyjątkowym dla historii szkoły nie tylko ze względu na jubileusz, lecz również z powodu rozpoczętej rozbudowy szkoły, która pozwoli otworzyć nowy rozdział w jej historii. Szkole podczas jubileuszowych obchodów nadano sztandar. Podczas uroczystości po raz pierwszy odśpiewano też hymn. Autorem jego słów jest Eugeniusz Pryczkowski, a melodię skomponował Jerzy Stachurski.

Z okazji jubileuszu pod adresem szkoły, jej dyrekcji, pracowników, nauczycieli i uczniów padło wiele pięknych słów, gratulacji i podziękowań. List do społeczności szkolnej skierowała minister edukacji Anna Zalewska. Jej słowa odczytała poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

- Pragnę serdecznie pogratulować licznych sukcesów edukacyjnych i wychowawczych, jakie na przestrzeni lat były udziałem zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Katolickie liceum ogólnokształcące w Kartuzach to niezwykłe miejsce. Było pierwszą katolicką placówką edukacyjną w regionie, która powstała dzięki determinacji i zaangażowaniu niewielkiej grupy osób. Od początku w szkole pielęgnowano duchowe i intelektualne dziedzictwo Jana Pawła II, a myśli zaczerpnięte z nauczania tego wielkiego Polaka były drogowskazem dla nauczycieli i wychowawców. Przez dwie dekady mury liceum opuściło wielu wybitnych absolwentów, którzy pomnażając wiedzę i umiejętności, a także kierując się wartościami przekazanymi przez pedagogów, realizowali swoje marzenia i ambicje. Osiągali sukcesy, działali dla dobra społecznego, rozwoju kultury i nauki - pisała w liście Anna Zalewska.

Minister edukacji przekazała szkole w jubileuszowym prezencie tablicę multimedialną. Dorota Arciszewska-Mielewczyk, jako współzałożycielka szkoły opowiedziała zebranym o początkach jej istnienia. Jej wystąpienie pełne było wzruszeń, a samą szkołę określiła jako swoje "trzecie dziecko".

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.