Żukowo. Drzwi Otwarte dla gimnazjalistów i ich rodziców

niedziela, 13 maja 2018 r., 15:30
fot. Longina Templin

W sobotnie przedpołudnie przez trzy godziny w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie gimnazjaliści wraz ze swoimi rodzicami mieli okazję zobaczyć wnętrze i wyposażenie szkoły, zapoznać się z ofertą kształcenia, porozmawiać z nauczycielami, pedagogami i doradcą zawodowym. Dzięki temu niezdecydowanym uczniom szukający dla siebie nowej szkoły, ułatwiono podjęcie decyzji.

W Branżowej Szkole I stopnia oferuje się naukę w 25 zawodach, technikum przygotowuje do czterech zawodów, ponadto istnieje klasa obrony terytorialnej i straży granicznej.

W Branżowej Szkole I stopnia najwięcej uczniów jest w klasach przygotowujących mechaników pojazdów samochodowych, sprzedawców, fryzjerów, elektryków i ślusarzy.

W Liceum Ogólnokształcącym dzięki współpracy z 7 Brygadą Oborny Terytorialnej uczniowie klas mundurowych będą przygotowani do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Chętni uczniowie po ukończeniu 18 roku życia i odbyciu szesnastodniowego szkolenia (planowany termin - ferie zimowe w klasie trzeciej) zakończonego przysięgą wstąpią w szeregi WOT.

Technikum to szkoła przygotowująca zarówno do pracy jak i na studia. Szkoła kształci techników ekonomistów, techników transportu kolejowego, techników eksploatacji portów i terminali oraz techników logistyków.

- Stosunkowo nowym kierunkiem jest technik transportu kolejowego. Obecnie mamy klasę I i II. To atrakcyjny kierunek, wymagajmy jednak od uczniów bardzo dobrego stanu zdrowia. Uczniowie mogą otrzymać stypendia fundowane przez kolej, gwarantującą pracę - powiedziała Gabriela Kowalska, dyrektorka Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie.

- Uczniowie technikum w branży transportowo - logistycznej dzięki projektowi otrzymują dodatkowe wsparcie w postaci prawa jazdy kategorii B, kursu obsługi wózka widłowego, 120 godzin języka angielskiego zawodowego, doradztwa zawodowego indywidualnego i zbiorowego oraz płatnych staży zawodowych w renomowanych firmach - dodała nasza rozmówczyni.

Podczas Drzwi Otwartych oprócz przygotowanych stoisk, zorganizowano także kącik dla dzieci.
Nauczyciel historii Patryk Landowski wyjaśniał, że pomysł powstał po to, aby rodzice mogli spokojnie porozmawiać, a w tym czasie ich młodsze latorośle zajęte będą zabawą pod pieczą nauczycieli.

- Starsza córka jest uczennicą drugiej klasy straży granicznej w tej szkole. Stąd zainteresowanie młodszej córki Amelii tą placówką. Szkoła jest przyjemna i bardzo się rozwija. Wszyscy są przyjaźnie nastawieni do uczniów i rodziców. Duży jest wybór oferty edukacyjnej. Dzisiaj możemy otrzymać od uczniów i nauczycieli interesujące nas informacje - stwierdził Tomasz Biernat.

W kręgu zainteresowań Amelii Biernat jest technikum eksploatacji portów i terminali. Ostatecznego wyboru jeszcze nie dokonała.

Wioleta Grochot mieszka w Żukowie. Jej córka Patrycja kończy gimnazjum w Gdyni. Ze względu na dojazdy, chciałaby mieć szkołę na miejscu. Uczennicę zainteresowały klasy mundurowe i Branżowa Szkoła I stopnia. Wybór jest bardzo duży, więc i podjęcie decyzji nie jest dla niej takie proste.

- Od kuzynki, która jest uczennicą ZSZiO dowiedziałem się, że nauczyciele są bardzo mili, otoczenie jest przyjazne, poziom nauczania jest wysoki, kierunki są odpowiednie i tutaj łatwo można się zmotywować do nauki. Zainteresowały mnie dwa kierunki - technikum eksploatacji portów i terminali i logistyka. W tej chwili mam mieszane uczucia - wyznał Kamil Czajkowski.

- W ZSZiO moja starsza córka ukończyła technikum ekonomiczne. Do dzisiaj bardzo chwali swoich nauczycieli. W ciągu dwóch dni znalazła pracę i jest księgową. Dlatego chciałabym, aby młodsza córka Roksana też tutaj chodziła do szkoły, ale musi zdecydować sama, co ją interesuje - powiedziała Bogusława Gorlikowska.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.