Chcesz lepiej poznać kulturę kaszubską i przy okazji zwiedzić świat? Zapisz się do KZPiT Sierakowice

wtorek, 15 maja 2018 r., 15:29
fot. nadesłane

Prawie czterdzieści lat doświadczenia na scenie, mnóstwo nagród na koncie i profesjonalizm, który doceniany jest nie tylko w kraju. Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice, o którym mowa, rekrutuje przyszłych tancerzy i muzyków.

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice istnieje od 38 lat. Jego szeregi przez lata zasilało wielu mieszkańców gminy. Skład się zmieniał, ale idea pozostała. Krzewienie języka i kultury kaszubskiej, to wciąż najważniejsze zadanie zespołu. Teraz KZPiT Sierakowice, poszukuje nowych członków.

- Zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę spotykać się w dobrym towarzystwie, rozwijać swoje talenty i przy okazji zwiedzić kraj, a nawet świat. Wystarczy mieć poczucie rytmu i dobre chęci - tłumaczy Irena Kulwikowska, kierownik zespołu.

Do zespołu mogą zapisać się wszyscy, którzy ukończyli 15 lat. Zespół poszukuje zarówno tancerzy, jak i instrumentalistów. Wszystkich, którzy chcą się rozwijać zarówno tanecznie, jak i wokalnie. Znajomość języka kaszubskiego na początku nie jest wymagana. Jak mówi kierownik zespołu - wszystkiego można się nauczyć.

- Na pewno posługiwanie się językiem kaszubskim jest mile widziane. Tym bardziej, że trzeba opanować teksty w języku kaszubskim. Oczywiście my w tym pomożemy - dodaje Irena Kulwikowska.

Na pewno warto, gdyż zespół to przyjaźnie, a nawet miłości na całe życie. Nie da się ukryć, że największą atrakcją dla podopiecznych zespołu, są liczne podróże.

- W przyszłym tygodniu wyjeżdżamy na Festiwal Kultury Polskiej, na Ukrainę. W połowie czerwca będziemy uczestniczyć w Światowym Festiwalu Folkloru w Belgii. Przy okazji zwiedzimy Paryż i Amsterdam - zachęca kierownik KZPiT.

Przypomnijmy, że Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Sierakowice" w kwietniu otrzymał bardzo ważną nagrodę im. Oskara Kolberga. To prestiżowe wyróżnienie za zasługi dla kultury ludowej, a zespół z Sierakowic jest pierwszym kaszubskim zespołem, który wpisany został na listę laureatów.

Tych, którzy chcieliby się przekonać jak wygląda praca w zespole, mogą przyjść na próbę. Odbywają się one w każdy piątek od godziny 18.00 do 20.00, na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Tuchlinie. Próby prowadzone są przez dwóch instruktorów - Witolda Tredera, instruktora muzyki oraz Irenę Warmowską, instruktorkę tańca i choreograf. Więcej informacji można uzyskać również w Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.