Żukowo. Trwają prace rewitalizacyjne starego centrum miasta

środa, 16 maja 2018 r., 12:44
fot. Longina Templin

Zgodnie z przyjętym harmonogramem na początku lutego br. rozpoczęto pierwsze z trzech zadań rewitalizacyjnych. Obejmuje ono zagospodarowanie przestrzeni przy klasztorze pod przestrzeń publiczną ogólnoparkową wraz z małą architekturą. Aktualnie realizowany jest etap czyszczenia dna stawu, regulowania linii brzegowej oraz układania koszy gabionowych. Prace mają się zakończyć na przełomie czerwca i lipca.

Miejsce, na którym znajduje się stawek, należy do parafii. Ona też użyczyła ten teren gminie i jest partnerem w tym przedsięwzięciu. W stawku zamontowane będą przyłącza niezbędne do ewentualnego powstania fontanny w przyszłości. W ramach współpracy żukowska parafia pw. WNMP zleciła też wykonanie dokumentacji projektowej oświetlenia.

- Prace trwają zgodnie z przyjętym planem. Jesteśmy na etapie wyciągania namułu z dna stawu oraz regulowania linii brzegowej i układania koszy gabionowych, które wzmocnią brzegi i umożliwią swobodny spływ wody z terenów przyległych do zbiornika wodnego - wyjaśniał koordynator referatu inwestycji w żukowskim urzędzie.

Nad zbiornikiem wodnym powstanie drewniany pomost z ozdobną balustradą, a na kamiennym placu stanie drewniana wolnostojąca, niepodpiwniczona altana. Znajdą się tam ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Wytyczone ścieżki będą oświetlone.

- Podczas roboczej wizyty na miejscu prowadzonych prac budowlanych z panią konserwator zabytków powiatu kartuskiego, ustaliliśmy kolorystykę oraz rodzaj zastosowanej kostki, z której będą wykonane chodniki. Ostatnim etapem tego zadania będzie wykonanie pomostu i altany. Chcielibyśmy, aby zakończono prace na przełomie czerwca i lipca - dodał Wiesław Pałka.

Wykonawcą jest firma Budowlano - Handlowa Asbud z Kartuz. Koszt inwestycji to około 1 mln 760 tys. zł.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.