Trwa rekrutacja do projektu dla osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych

środa, 16 maja 2018 r., 13:31
fot. internet/www.pixabay.com

W trzech gminach powiatu kartuskiego ruszyła rekrutacja do projektu "Nestor", który realizuje powiat kartuski we współpracy z gminami Sierakowice, Stężyca i Sulęczyno. Przedsięwzięcie adresowane jest do osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych. W jego ramach powstaną klubu seniora wdrożony zostanie również nowoczesny system teleopieki. To kolejne przedsięwzięcie samorządu powiatu kartuskiego, którego celem jest wsparcie osób starszych.

W ramach projektu wsparciem łącznie objętych zostanie około 175 osób mieszkających na terenie gmin Sierakowice, Stężyca i Sulęczyno.

- Projekt ma charakter profilaktyczny. Jego celem jest jak najdłuższe utrzymanie seniorów w dobrym zdrowiu i kondycji psychicznej, a w szczególności osób, które są samotne i niesamodzielne. Dzięki teleopiece będą mogli jak najdłużej pozostać samodzielnymi - podkreśla Mateusz Szulc, koordynator projektu.

Systemem teleopieki ma zostać objętych 100 osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych, które na co dzień mają problemy w samodzielnym funkcjonowaniu. W ramach projektu powstanie też pięć Klubów Seniora dla osób poszukujących aktywności, towarzystwa i umiejętności funkcjonowania w zmieniającej się rzeczywistości otaczającego świata.

Teleopieka to system oparty na telefonii komórkowej lub stacjonarnej oraz całodobowym centrum alarmowym. Osoba objęta teleopieką otrzyma specjalny telefon komórkowy lub stacjonarny oraz przycisk SOS umieszczony na opasce na rękę lub zawieszce. Gdy w domu osoby samotnej, która zostanie uczestnikiem projektu dojdzie do jakiegoś wypadku, zdarzy się, że ta osoba zasłabnie, przewróci się i coś złamie będzie mogła szybko wezwać pomoc za pomocą przycisku SOS. Wówczas sygnał trafu do centrum i dyżurująca tam osoba sprawdzi, co się stało i dokona oceny sytuacji i podejmie dalsze działania - wezwie pomoc, karetkę pogotowia itp.

Dla kolejnych 75 osób przewidziano miejsca w klubach seniora. Te powstaną w Sierakowicach, Paczewie, Gowidlinie, Stężycy i w Węsiorach. Kluby będą miejscami, gdzie seniorzy będą mogli się spotkać, zintegrować, spędzać czas wspólnie i aktywnie. Kluby zakładają organizację spotkań, pogadanek, wyjazdów, szkoleń itp. Celem funkcjonowania tych placówek jest integracja środowiska seniorów i zachowanie ich dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.

- Będą to kluby integracyjne dla seniorów. Podczas spotkań będą poruszane kwestie związane z jak najdłuższym pozostaniem w zdrowiu, odpowiednim odżywaniem, ale też dotyczące takich spraw, jak unikanie prób wyłudzenia pieniędzy przez oszustów telefonicznych, zachowanie ostrożność przy przyjmowaniu zaproszeń na różnego typu prezentacje, gdzie dochodzi to prób wyłudzeń. Od czasu do czasu w ramach klubów będą organizowane wyjazdy na basen czy do teatru - informuje Mateusz Szulc.

Projekt powiatu kartuskiego realizowany jest we współpracy z gminami Sierakowice, Stężyca i Sulęczyno, a także organizacjami pozarządowymi: Fundacją Solidarności Międzypokoleniowej i Samopomocy Sąsiedzkiej S2 oraz Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym. Jego wartość to około 1,42 mln zł, przy czym 1,35 mln zł to wsparcie ze środków unijnych.

Regulamin rekrutacji, potrzebne dokumenty znaleźć można na stronie www.kartuskipowiat.pl.

W gminach, które uczestniczą w projekcie organizowane są spotkania informacyjne dotyczące szczegółów przedsięwzięcia. Pierwsze spotkanie odbyło się we wtorek w Sierakowicach, kolejne zaplanowano na środę i piątek.

Spotkania odbędą się:

16 maja (środa) o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej w Węsiorach
18 maja (piątek) o godz. 12.00 w Urzędzie Gminy w Stężycy

Podczas spotkań przekazane zostaną podstawowe informacje na temat działań przewidzianych w projekcie, oraz omówione zostaną zasady rekrutacji.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.