Szlak Raduni z udogodnieniami dla kajakarzy. Zakończenie inwestycji coraz bliżej

czwartek, 17 maja 2018 r., 13:00
fot. internet/pixabay

Przedsięwzięcie "Pomorskie Szlaki Kajakowe - Szlakiem Raduni" nabiera rozpędu. Gmina Stężyca kończy budowę przystani kajakowych, Somonino rozpoczęło swoje inwestycje w Ostrzycach i Goręczynie. Gmina Chmielno również rozstrzygnęła już przetarg, a Żukowo czeka na wykonawców. Cały szlak w nowej odsłonie dostępny będzie najpewniej od połowy września.

Liderem projektu jest gmina Stężyca, której zadaniem było wybudowanie czterech przystani kajakowych - w Gołubiu, Zgorzałem, Stężycy i Borucinie, za łączną kwotę 1.200.000 zł. Partnerami projektu są m.in. gminy: Chmielno, Somonino, Kartuzy i Żukowo. Każda gmina realizuje swoje inwestycje, dzięki czemu wybudowana zostanie sieć kajakowa, która umożliwi turystom i mieszkańcom sprawne pływanie po jeziorach Kółka Raduńskiego i rzece Raduni.

Przystanie kajakowe oprócz pomostów, wyposażone będą też w wiaty, suszarki kajakowe i niezbędną infrastrukturę biwakową, m.in. ławki, ławostoły i sanitariaty. Takie miejsca powstaną m.in. na jeziorze Ostrzyckim oraz nad rzeką Radunią, w Ostrzycach i Goręczynie. Gmina Somonino podpisała już umowę z wykonawcą robót. Przetarg wygrała firma Usługi Ogólnobudowlane Andrzej Dzienisz. Całkowita wartość umowy z wykonawcą wynosi 1 394 818,22 zł.

Jak informuje Urząd Gminy w Somoninie, w ramach projektu w Ostrzycach powstaną dwa nowe pomosty pływające. Z kolei na rzece Raduni wybudowane zostaną przystanie kajakowe, które będą wyposażone w pomosty służące do cumowania i wodowania kajaków oraz w infrastrukturę towarzyszącą. Przystań kajakowa w Goręczynie już powstaje, niebawem zostanie ogłoszony przetarg na budowę przystani kajakowej w Somoninie.

Gmina Chmielno w ramach projektu wykona łącznie siedem inwestycji. Dwie są już w trakcie realizacji.

- Rozstrzygnęliśmy przetarg na wszystkie zaplanowane inwestycje. Budują się już dwie - jedna z trzech nad jeziorem Raduńskim, druga nad jeziorem Rekowo. W Chmielonku powstanie przenoska. Kolejną przystań wybudujemy nad jeziorem Białym w Zaworach - tłumaczy Jerzy Grzegorzewski, wójt gminy Chmielno.

- Mamy trzech wykonawców. Przetarg na realizację czterech z siedmiu przystanków kajakowych wygrała firma Usługi Ogólno-Budowlane Andrzej Dzienisz z Borzestowskiej Huty. Wykonawcą dwóch przystanków w Przewozie została firma Ankra-Bis z Rzepnicy. Budowę przystanku nad jeziorem Białym wygrała firma ABES Sp. z o.o z Leźna. Podpisaliśmy umowy na łączną wartość ponad 1.379.000 zł - dodaje Magdalena Kreft - Mielewczyk, sekretarz gminy Chmielno.

Udział gminy Kartuzy w projekcie, to budowa siedmiu pływających pomostów na terenie kompleksu Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze wraz z wyciągarką linową służącą do obsługi slipu. Kolejny etap to budowa pomostów dla obsługi ruchu kajakowego wraz z oznakowaniem drogowym w rejonie mostu drogowego i jazu piętrzącego w miejscowości Brodnica. Ostatnie zadanie, to rewitalizacja dna jeziora pod mostem na drodze wojewódzkiej nr 228 w miejscowości Ręboszewo.

Całkowity koszt projektu 7 661 679,20 zł, z czego 6 474 695,82 zł, to wnioskowana kwota dofinansowania z Unii Europejskiej.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.