Sierakowice. Można składać wnioski o dopłatę na likwidację azbestu

piątek, 18 maja 2018 r., 13:41
fot. internet/UG Sierakowice

Szkodliwy dla zdrowia i życia azbest, wciąż pokrywa wiele dachów, szczególnie na gospodarstwach. Gmina Sierakowice będzie się ubiegać się o środki na demontaż, zbieranie, transport oraz unieszkodliwianie odpadów zawierających azbest. Mieszkańcy, którzy w najbliższym czasie planują demontaż azbestowych dachów, mogą składać wnioski o dofinansowanie przedsięwzięcia.

Użytkowanie wyrobów zawierających azbest dopuszczone jest do dnia 31 grudnia 2032 roku. Jednak pod warunkiem aktualnej gwarancji producenta i pozytywnej oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania tych wyrobów - informuje na swoje stronie Urząd Gminy w Sierakowicach.

Gmina ubiegać się będzie o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który w związku z brakiem zaangażowania środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zadecydował o zmniejszeniu dopłaty do 70%. Poziom dofinansowania zadania ze środków Gminy Sierakowice może wynieść do 20% kosztów kwalifikowanych. O wszystkich kryteriach przeczytać można na stronie urzędu.

Łączna kwota dofinansowania może wynieść do 800 zł za tonę zdjętego odpadu zawierającego azbest - jeżeli na zadanie składają się łącznie: demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwienie odpadu oraz do 400 zł za tonę odpadu zawierającego azbest - jeżeli na zadanie składa się wyłącznie transport i unieszkodliwienie odpadu.

Właściciele budynków, którzy planują demontaż azbestowych dachów, proszeni są o składanie wniosków. Zgłaszać się można do Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Sierakowice, pok. 302 w terminie. Termin upływa 4 czerwca.

inf. UG Sierakowic,
oprac. DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.