"Codziennie zdajecie egzamin z odwagi" - kartuscy strażacy u stóp Królowej Kaszub

niedziela, 20 maja 2018 r., 11:11
fot. AL

W niedzielę już po raz dziewiętnasty strażacy wyruszyli w pieszą pielgrzymkę do Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub. Tradycyjnie wzięli w niej udział druhowie z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu kartuskiego oraz funkcjonariusze Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach.

W ich dorocznej pielgrzymce towarzyszyli im również przedstawiciele władz samorządowych, ich rodziny oraz przyjaciele.

- Nasze dzisiejsze majowe spotkanie to już dziewiętnasta Powiatowa Pielgrzymka Strażaków powiatu kartuskiego, członków tej humanitarnej organizacji, u stóp Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub. Jest to okazja do wspólnej modlitwy kaszubskich strażaków, ich rodzin, przyjaciów i władz samorządowych u Twego Tronu w Sianowie. Pragniemy po raz kolejny zawierzyć Tobie swoją służbę, aby jeszcze lepiej realizować dobrowolnie przyjęte na siebie obowiązki, ratując zagrożone zdrowie, życie ludzkie, mienie i środowisko - podkreślał Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kartuzach, dh Edmund Kwidziński.

- Jedno zapewniam, że posługa jaką sprawujemy na rzecz społeczeństwa powiatu kartuskiego jest zawsze zgodna z naszym sumieniem i nauką społeczną kościoła - dodawał.

Tegoroczna pielgrzymka zbiegła się z uroczystością zesłania Ducha Świętego.

- Trudno sobie wyobrazić strażacką służbę bez daru męstwa, który pozwala pokonać trudności, strach, a dar mądrości pozwala znaleźć najlepsze rozwiązanie, by jak najskuteczniej pomóc wtedy, kiedy zagrożone jest mienie, czy ludzkie życie. Codziennie, bracia strażacy, zdajecie egzamin z odwagi, która przecież bez bojaźni Bożej mogłaby być tylko szukaniem pochwały, uznania, czy próżnej chwały. Wasza służba, poświęcenie, dyspozycyjność, przeżywamy w łączności z łaską Bożą, której przecież jako dzieci kościoła szukacie podczas codziennej modlitwy, uczestnicząc w niedzielnej i świątecznej mszy świętej, przystępując do sakramentów świętych - zaznaczał w homilii ks. Ryszard Różycki, kapelan strażaków z powiatu kartuskiego.

- Wszystko to rodzi owoce Ducha Święta w waszych sercach i sercach tych, którym niesienie pomoc i którzy wiedzą, że na waszą służbę, wasze poświęcenie, dyspozycyjność mogą liczyć. To radość i pokój, które rodzicie w sercach ludzi, dobroć i urzprzejmość oraz wierność waszemu strażackiemu powołaniu są owocami Ducha Świętego, które jako dar Bożej łaski potrzebujemy i w strażackiej służbie niesiemy potrzebującym. Taka jest właśnie strażacka służba, która inspirowana mądrością z wysoka, działaniem Ducha Świętego, który uzdalnia człowieka do rzeczy wielkich jest radością naszej lokalnej społeczności i za to dziś chcem Panu Bogu i wam podziękować - podsumował.

Po nabożeństwie strażacy tradycyjnie zapalili znicze na grobie ks. Waldemara Piepiórki.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.