Przedszkolaki z Sierakowic jeszcze bliżej kultury kaszubskiej

wtorek, 22 maja 2018 r., 10:00
fot. nadesłane

Już tradycyjnie Samorządowe Przedszkole w Sierakowicach zorganizowało dla swoich podopiecznych Tydzień Kaszubski. Przedszkolaki mogły bliżej poznać najbliższe środowisko, jego tradycję, obyczaje i historię. Bawiły się przy kaszubskiej muzyce i uczestniczyły w lekcjach regionalnych.

Co roku sierakowickie przedszkole organizuje Tydzień Kaszubski. W tym czasie dzieci mają okazję bliżej poznać swoje otoczenie, uczą się kultury kaszubskiej, poznają jej wartość i kształtują w sobie poczucie przynależności do regionu. W ramach tygodnia kaszubskiego wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez nauczycielki przedszkola. Dzięki tym lekcjom młodsze dzieci poznały, a starsze utrwaliły Legendę o powstaniu Kaszub, Legendę o powstanie Sierakowic, kolory haftu kaszubskiego, historię i symbolikę herbu Sierakowic czy barwy flagi kaszubskiej.

Dzieci brały też udział w zajęciach regionalnych w Gminnym Ośrodku Kultury. Dzięki lekcjom prowadzonym przez regionalistkę, Emilię Reclaf, pt. "W domu mojej babci", dzieci mogły się przekonać, jak wyglądało życie na Kaszubach wiele lat temu.

Na zakończenie tego wyjątkowego tygodnia przedszkole odwiedziła Kaszubska Kapela Bas, dzięki której dzieci bawiły się przy muzyce kaszubskiej oraz miały okazję zagrać na diabelskich skrzypcach, a nawet na burczybasie. Zdobyta w czasie tygodnia kaszubskiego wiedza pomogła przedszkolakom stworzyć piękne prace na Gminny Konkurs Plastyczny "Moja mała ojczyzna. Mieszkam w …".

tekst nadesłany, oprac. DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.