Idealny projekt domu - jak go wybrać?

wtorek, 22 maja 2018 r., 11:01
fot. nadesłane

Wybór odpowiedniego projektu domu to ogromne wyzwanie. Podjęcie odpowiedniej decyzji wymaga zastanowienia się nad swoimi wymaganiami.

Inwestorzy planujący budowę domu, zazwyczaj mają już pewne wyobrażenie dotyczące jego finalnego wyglądu. Muszą tylko znaleźć projekt domu najbliższy temu wyobrażeniu, bądź zamówić u architekta projekt indywidualny. Nie da się określić, które z tych rozwiązań jest lepsze,  ani ile kosztuje projekt domu, ponieważ jest to kwestia indywidualnych preferencji i możliwości. Gotowy projekt to koszt mniej więcej 2-3 tysięcy złotych, podczas gdy projekt indywidualny potrafi kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych!

Typy domów jednorodzinnych

Klienci szukający gotowego projektu, mogą wybierać spośród tysięcy różnych propozycji. Wybór ułatwia podział na ogólne typy domów:
- parterowe
- parterowe z możliwością adaptacji poddasza
- piętrowe

Każdy typ domu ma swoje słabsze i silniejsze strony, dlatego klienci muszą dobrze przemyśleć, który z nich najbardziej będzie odpowiadał ich potrzebom. Dużą popularnością cieszą się domy parterowe z poddaszem użytkowym. Są stosunkowo tanie w budowie, łatwe do ogrzania i nadają się nawet na działki o niewielkiej powierzchni. Tego rodzaju domy są chętnie wybierane przez młode rodziny z dziećmi, ze względu na ekonomię i możliwość praktycznego rozmieszczenia pomieszczeń. W domach z poddaszem parter zazwyczaj jest strefą dzienną z salonem, kuchnią i garażem, natomiast poddasze to strefa nocna z pokojami dla dzieci i sypialnią rodziców.

Domy parterowe to częsty wybór osób, które cenią nowoczesne rozwiązania, a także nie potrzebują ogromnych powierzchni do mieszkania. Takie domy z reguły są mniejsze powierzchniowo od domów parterowych z poddaszem czy domów piętrowych, ale mają z kolei większą powierzchnię zabudowy, nadają się więc na duże działki.

Domy piętrowe są dobrym rozwiązaniem dla dużych rodzin a także osób, które lubią większe przestrzenie. Należy pamiętać, że tego typu domy są droższe w budowie i trudniejsze do ogrzania. Mogą za to mieć mniejszą powierzchnię zabudowy, co pozwala na wybudowanie takiego domu nawet na małej działce.

Inwestor planujący budowę domu musi dobrze zastanowić się, który typ będzie najbardziej mu odpowiadał. Przed ostatecznym zakupem projektu, musi też przemyśleć wiele szczegółów, na przykład to, czy dom ma mieć wbudowany garaż.
Takie rozwiązanie pozwala na wygodne przejście do samochodu, bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz. W garażu można urządzić pomieszczenie gospodarcze i zaoszczędzić w ten sposób przestrzeń w domu. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że jednostanowiskowy garaż to dodatkowe co najmniej kilkanaście metrów powierzchni, które zabierane są z domu. Garaż ma swoje wady i zalety, które trzeba przeanalizować przed podjęciem decyzji o wyborze projektu.

Mam już wybrany projekt domu - co dalej?

W celu zakupu projektu domu najlepiej udać się do biura sprzedaży, gdzie można od razu porozmawiać z architektem o ewentualnych zmianach i zapytać ile kosztuje adaptacja projektu do działki. Aby wprowadzić zmiany w projekcie, niezbędna jest zgoda jego autora. Biura zazwyczaj kontaktują się z autorem projektu samodzielnie, po ustaleniu szczegółów z klientem.

Co powinien zawierać gotowy projekt?

Kupując projekt domu, inwestor otrzymuje całą dokumentację techniczną w czterech egzemplarzach. Każdy z nich powinien zawierać:

- opis projektu, a w nim między innymi informacje o konstrukcji, materiałach potrzebnych na budowę oraz prognozowanie roczne zapotrzebowanie na ogrzanie 1 metra kwadratowego powierzchni domu
- projekt architektoniczny, a w nim opis techniczny, rzuty kondygnacji budynku oraz elewacje
- projekt konstrukcyjny z rysunkami technicznymi całej konstrukcji oraz jej elementów
- projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej oraz wszystkich planowanych instalacji
- zgodę autora na zmiany w projekcie

W zależności od firmy, u której inwestor kupił projekt, może on zawierać różne dodatkowe elementy, na przykład kosztorys. Z gotowym projektem inwestor może skompletować pozostałą wymaganą dokumentację i starać się o niezbędne pozwolenia.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.