Żukowo. Inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Gminy

wtorek, 22 maja 2018 r., 20:34
fot. Longina Templin

Po raz pierwszy w żukowskiej gminie powstała Młodzieżowa Rada Gminy. W wtorkowe popołudnie w sali konferencyjnej urzędu odbyła się sesja z udziałem 14 radnych, którzy złożyli uroczyste ślubowanie. Wybrano przewodniczącego rady, dwóch wiceprzewodniczących i sekretarza.

Burmistrz Wojciech Kankowski wręczył radnym zaświadczenia o ich wyborze na radnego. Po stwierdzeniu quorum (udział w sesji brało 14 z 15 nowo wybranych radnych) przystąpiono do uroczystego ślubowania. Dla wszystkich było to premierowe zaprzysiężenie.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie Witold Szmidtke odczytał rotę: "Ślubuję uroczyście jako radny pracować dla dobra i pomyślności młodzieży Gminy Żukowo, działać zawsze zgodnie z prawem oraz z interesami młodzieży, godnie i rzetelnie reprezentować swoich wyborców".

Po tym uroczystym akcencie, przystąpiono do wyboru przewodniczącego MRG, dwóch wiceprzewodniczących i sekretarza.

Przewodniczącą rady została Natalia Bochan, a na wiceprzewodniczących wybrano: Krzysztofa Fularczyka i Norberta Orawca. Funkcję sekretarza będzie pełniła Oliwia Flisikowska.

Wybory odbyły się 22 stycznia br. Kandydatów było 33. W kilku okręgach nie musiały się one odbywać, ponieważ było tyle zgłoszeń ile mandatów.

Startować w wyborach mogli uczniowie w wieku od 12 lat do 18. Współuczestniczyć mogła również młodzież, która nie uczy się na terenie gminy oraz z organizacji pozarządowych i niezrzeszonych w żadnych grupach. Po uzyskaniu pełnoletniości następuje utrata mandatu. Kadencja trwa 2 lata.

- O tym jak często będą się chcieli spotykać na sesjach, młodzież zdecyduje sama. Podobnie będzie w przypadku tematów, nad którymi zamierzają pracować. Młodzież na pewno chciałaby coś zrealizować, z czego będzie dumna i żeby miała poczucie, że to dzięki niej udało się rozwiązać jakiś problem. Mamy takie założenie, że od początku do końca realizacji mają brać we wszystkich etapach udział, łącznie z finalizacją, która łączy się z finansami. W budżecie są przewidziane na to pieniądze - powiedziała nam Radosław Cebela, główny specjalista w referacie promocji i komunikacji społecznej żukowskiego urzędu.

Główny cel powstania rady jest angażowanie młodzieży w sprawy społeczne, aby miała ona wpływ i możliwość współdecydowania w sprawach, które jej dotyczą. W zamyśle jest również to, aby członkowie Młodzieżowej Rady Gminy nauczyli się pracy samorządowej, poznali strukturę rady miejskiej i urzędu. To dobra forma edukacji obywatelskiej.

W Młodzieżowej Radzie Gminy w Żukowie zasiadają: Natalia Bochan (Banino), Oliwia Flisikowska (Chwaszczyno), Anna Belgrau (Borkowo), Mikołaj Jaworski (Lniska), Wiktoria Hasse (Miszewo), Weronika Lewandowska (Widlino), Błażej Kaźmierczak (Żukowo), Dawid Więcek (Przyjaźń), Alicja Żarczyńska (Skrzeszewo), Amelia Olszewska (Żukowo), Krzysztof Fularczyk (Pępowo), Oliwier Kustusz (Żukowo), Norbert Orawiec (Żukowo), Antoni Biłanicz (Banino) i Dominik Belgrau (Borkowo).

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.