Maturzyści zmierzyli się z językiem kaszubskim

środa, 23 maja 2018 r., 15:22
fot. DS

Zakończył się pisemny egzamin maturalny z języka kaszubskiego. W całym województwie pomorskim podeszło do niego 25 osób, w powiecie kartuskim z kaszubskim zmierzyło się 10 maturzystów. Aż sześciu z nich z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach. To debiutanci, którzy do egzaminu musieli przygotować się samodzielnie, bo w tej szkole nie naucza się języka kaszubskiego.

Punktualnie o godzinie 9.00 ruszył ostatni egzamin pisemny tegorocznej matury. Z językiem kaszubskim maturzyści mierzyli się po raz 14. W tym roku na terenie województwa na ten dodatkowy egzamin zdecydowało się 25 osób. Dla porównania, w 2012 roku było ich 41. W powiecie kartuskim zdających było dziesięciu, ale to i tak dwa razy więcej, niż w ubiegłym roku.

- W 2017 roku mieliśmy w całym powiecie pięciu maturzystów. W tym roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Kartuzach trzy osoby zdecydowały się na egzamin zarówno pisemny, jak i ustny. W Przodkowie jeden uczeń zdawał tylko egzamin pisemny. Do egzaminu przystąpili również uczniowie z Sierakowic, łącznie sześć osób. W tym dwie zdawać będą też egzamin ustny - wyjaśnia przedstawiciel wydziału edukacji Starostwa Powiatowego w Kartuzach.

Tak wysoką frekwencję odnotowała tylko szkoła w Brusach, gdzie również na egzamin zdecydowało się sześciu abiturientów. Różnica jest taka, że Brusy mają dużo większe doświadczenie, a ZSP w Sierakowicach taki egzamin przeprowadzała po raz pierwszy.

- Do matury z kaszubskiego podeszło sześć uczennic, wszystkie są absolwentkami technikum. Co istotne, same przygotowywały się do egzaminu, bo w naszej szkole nie prowadzimy zajęć z języka kaszubskiego - tłumaczy Grzegorz Machola, dyrektor ZSP w Sierakowicach.

To uczennice, które od wielu lat uczestniczyły w konkursach wiedzy o regionie, poezji kaszubskiej i w większości związane są z regionalnymi zespołami pieśni i tańca. Jak mówią, żal im tej wiedzy i doświadczenia, dlatego podjęły decyzję o podejściu do egzaminu. Część z nich z kaszubszczyzną wiąże też swoją przyszłość.

Podczas egzaminu uczniowie musieli się zmierzyć z napisaniem wypracowania, przetłumaczeniem tekstu i odpowiedzią na pytania, które dotyczyły tekstu zamieszczonego w arkuszu maturalnym.

- Wyniki z egzaminu maturalnego z języka kaszubskiego nie mają wpływu na zdawalność matury, natomiast znaczenie mogą mieć dla osób wybierających się studia na Uniwersytecie Gdańskim, a dokładnie na kierunek - etnofilologię kaszubską, gdzie fakt zdawania matury z języka kaszubskiego jest dodatkowo punktowany podczas naboru - tłumaczy na swojej stronie Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie.

Ci, którzy zdecydowali się dodatkowo na egzamin ustny, podchodzić będą do niego w Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym w Brusach.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.