Dzień Strażaka. "Mieszkańcy powiatu są waszymi dłużnikami"

środa, 23 maja 2018 r., 16:43
fot. AL

Tym razem na Rynku w Kartuzach spotkała się kartuska brać strażacka, by wspólnie świętować z okazji Dnia Strażaka. Tradycyjnie nie obyło się bez awansów, wyróżnień oraz słów wdzięczności i podziękowań dla strażaków za ofiarność podczas akcji ratowniczo-gaśniczych.

Choć święto patrona strażaków św. Floriana przypada 4 maja, kartuscy strażacy świętowali dopiero w środę. Uroczysta akademia odbyła się na Rynku w Kartuzach. Przybyło na nią wielu gości, między innymi: nadbryg. Tomasz Komoszyński, Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, przedstawiciele władz samorządowych, czy służb współpracujących na co dzień ze strażakami.

Przybyli na uroczystość goście nie szczędzili w kierunku strażaków słów uznania, podziękowań i wdzięczności za codzienny trud, za ratowanie życia i mienia ludzkiego, często narażając przy tym własne życie i zdrowie.

- Ubiegły rok na terenie powiatu kartuskiego pokazał, że bez wspólnego funkcjonowania państwowej i ochotniczej straży pożarnej system ochrony przeciwpożarowej, by nie funkcjonował. I za tę codzienną służbę, to znakomite uzupełnianie się funkcjonariuszom i strażakom-ochotnikom dziękuję. Szczególnie na terenie powiatu kartuskiego potencjał OSP jest bardzo duży. Wszystkim strażakom życzę błogosławieństwa św. Floriana i tyle samo powrotów, co wyjazdów - mówił nadbryg. Tomasz Komoszyński, Pomorski Komendant Wojewódzki PSP w Gdańsku.

- Mieszkańcy powiatu są dłużnikami strażaków. Państwa misja w zawodzie, jak i tej działalności ochotniczej, to niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. Nie wiecie, kiedy ten czas nastąpi. Nie do przecenienia jest fakt tej symbiotycznej współpracy między państwowej straży pożarnej i ochotniczej straży pożarnej. Tylko ta współpraca pozwala w pełni zabezpieczyć nasz duży powiat. Przykładem tego jest ubiegły rok, nawałnica, która była w pewnym sensie egzaminem z waszej sprawności i współpracy. Ten egzamin zdaliście celująco i za to bardzo wam dziękuję. Dziękuję, że pełnicie tę piękną misję dla naszego powiatu. Z okazji święta życzę wam samych pięknych, słonecznych, cudownych dni, spełnienia marzeń. Obyście bezpiecznie wracali do domu - dodawał wicestarosta Bogdan Łapa.

Dzień Strażaka był też tradycyjnie doskonałą okazją do wyróżnienia i awansowania funkcjonariuszy.

Lista awansowanych i wyróżnionych strażaków:

stopień aspiranta:
mł. asp. Marcin Megier

stopień starszego ogniomistrza:
ogn. Grzegorz Drywa
ogn. Łukasz Halman
ogn. Janusz Paczoska
ogn. Andrzej Skrzypkowski
ogn. Marek Trepczyk
ogn. Tomasz Węsiora
ogn. Andrzej Wolski

stopień starszego strażaka
Jacek Staubach

Nagrody pieniężne przyznane przez Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP:
bryg. Romuald Pituła
st. kpt. Marek Szwaba
mł. asp. Adam Skrzypkowski

Strażacy z poszczególnych gmin, którzy w 2017 r. wzięli udział w największej liczbie zdarzeń:
Gm. Chmielno - dh Adam Klinkosz z OSP Chmielno
Gm. Kartuzy - dh Dawid Konkol z OSP Dzierżążno
Gm. Sierakowice - dh Karol Zwara z OSP Sierakowice
Gm. Somonino - dh Adam Flisykowski z OSP Somonino
Gm. Stężyca - dh Szymon Gruchała z OSP Stężyca
Gm. Sulęczyno - dh Ryszard Sominka z OSP Sulęczyno
Gm. Żukowo -dh Michał Groth z OSP Żukowo

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.