Żukowo. Ruszyła rewitalizacja XIX-wiecznego spichlerza

środa, 23 maja 2018 r., 17:15
fot. nadesłane

Rewitalizacja starego centrum Żukowa składa się z trzech zadań. Obejmują one modernizację ul. 3 Maja, stworzenie parku miejskiego przy kościele oraz przebudowę spichlerza. Ostatnia z wymienionych inwestycji właśnie się zaczęła. To najbardziej kosztowny i pracochłonny elementem tego projektu. Cała rewitalizacja kosztować będzie około 12 mln złotych.

Zabytkowy spichlerz z końca XIX wieku i znajdujący się obok budynek popularnie zwany "pustakiem", żukowska gmina zakupiła kilka lat temu. Oba obiekty po modernizacji będą stanowić integralną całość przyszłego Centrum Kultury - po raz pierwszy w historii miasta z prawdziwego zdarzenia.

- Prace już ruszyły. Wykonawca - konsorcjum firm Kamaro i Sobin z Gdańska zaczęła realizację jednego z trzech zadań. Firma wykonała dokumentację projektową na podstawie naszej koncepcji i otrzymała decyzję pozwalającą na rozpoczęcie budowy. Obecnie trwają prace rozbiórkowe. Budynek zostanie całkowicie przebudowany. Ze starego spichlerza zostanie tylko "skorupa". Cegły będą uzupełnione, a estetyzacja nastąpi dopiero po wykonaniu prac wewnątrz. Mury zewnętrzne pozostaną, a w środku powstanie nowa konstrukcja, na której znajdzie się dach. Można to określić, że tworzymy budynek w budynku - powiedział Wiesław Pałka, koordynator referatu inwestycji w żukowskim urzędzie.

Rozbiórka powinna zakończyć się do końca maja br. W czerwcu będą już rosły mury.

Oprócz tego rozpoczęły się też prace związane z wykonywaniem przyłączy, modyfikacji sieci energetycznej, kanalizacyjnej i wodociągowej.

W zmodernizowanym spichlerzu powstanie Centrum Kultury. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy będą tam parkingi dla osób korzystających z usług tej instytucji? Jest zgoda żukowskiej parafii, która jest partnerem gminy w tym projekcie, na korzystanie z parkingu (wykonanym przez gminę) przy kościele i istniejącym przy szkole parafialnej. W planie jest jeszcze utworzenie miejsc postojowych na bazie GS-u.

W drugim zakupionym budynku w tzw. pustaku po modernizacji będzie mieścił się Ośrodek Kultury i Sportu. W planach jest przeprowadzenie w trzecim kwartale tego roku przetargu na rozbudowę przyszłej siedziby OKiS-u.

Jeżeli chodzi o spichlerz, to po wybudowaniu murów czekają jeszcze prace wykończeniowe na parterze i poddaszu użytkowym.

- Przygotowujemy się teraz do ogłoszenia przetargu na wyposażenie obiektu. Planujemy go przeprowadzić do połowy czerwca br. Na początki lipca br. można by już podpisać umowę na dostawę wyposażenia zrewitalizowanego obiektu. Spichlerz chcielibyśmy zakończyć we wrześniu i zaraz po opuszczeniu przez budowlańców obiektu, zająć się jego doposażeniem. Zależy na tym, aby Centrum Kultury zaczęło działać jak najszybciej i mieszkańcy mogli z niego korzystać - dodał nasz rozmówca.

Wykonawcą rewitalizacji spichlerza jest konsorcjum firm Kamaro i Sobin z Gdańska. Realizacja całego projektu kosztować będzie około 12 mln złotych. Z tego dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej wynosi około 7 mln zł. Pozostała część to środki samorządowe.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.