Weekend pełen imprez - sprawdź, co będzie się działo i zaplanuj czas

czwartek, 24 maja 2018 r., 10:00
fot. MD-Z

Przebojowa Majówka w Stężycy, finał konkursu Rodno Mowa, wyścig rowerowy Kaszebe Runda, piknik historyczny w Wyczechowie - to tylko niektóre z imprez, jakie zaplanowano na nadchodzący weekend. Wśród licznych propozycji każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Sobota

Piknik Wędkarski Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka kartuskie koło Polskiego Związku Wędkarskiego zaprasza na piknik wędkarski. W programie oprócz zawodów, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Impreza rozpocznie się o godz. 9 w Gaju Świętopełka. W programie: zawody wędkarskie dla dzieci, młodzieży oraz osób niepełnosprawnych, konkurs wiedzy ekologiczno - wędkarskiej oraz regulaminu wędkarskiego, konkursy sportowo - sprawnościowe i występ kapeli kaszubskiej. Na uczestników czekać będzie też poczęstunek. Każdy zawodnik musi posiadać wędkę. Ci, którym się nie poszczęści i nie złowią żadnej ryby, otrzymają nagrody pocieszenia.


Finał 47. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa"

W sobotę i w niedzielę w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie odbywać się będzie finał Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodno Mowa". Patronem tegorocznej edycji konkursu jest ks. Antoni Pepliński, a myślą przewodnią jego słowa: "Kaszëbë wòłają nas". Konkurs ma na celu nie tylko poznawanie, ale też popularyzację literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru regionu oraz pielęgnowanie jego mowy. "Rodno Mowa" stwarza recytatorom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, ma również pogłębiać wrażliwość na urodę literatury kaszubskiej. Konkurs rozpocznie się w sobotę o godz. 10. Przesłuchania potrwają do godz. 16. O godz. 16 opiekunowie recytatorów spotkają się z jurorami, uczestnicy w tym czasie będą brać udział w warsztatach tradycyjnego rzemiosła. Na godz. 17. zaplanowano spektakl. Podsumowanie konkursu w niedzielę rozpocznie się o godz. 11 od mszy św. z kaszubską liturgią słowa w kościele w Chmielnie. Po niej nastąpi ogłoszenie wyników z występami laureatów, wręczenie nagród i poczęstunek.

Wyjątkowy spektakl w Chmielnie

Podczas finału Rodnej Mowy, w sobotę o godz. 17 w Gminnym Ośrodku Kultury obejrzeć będzie można niezwykły spektakl rzeźby Ireny Brzeskiej - "Kania - drewniany ptak". Wstęp wolny.

Przebojowa Majówka w Stężycy

W sobotę na jedną z największych imprez w regionie zaprasza kaszubska stolica disco polo. W amfiteatrze w Stężycy już po raz czwarty odbędzie się Przebojowa Majówka - impreza, która rokrocznie przyciąga dziesiątki tysięcy fanów muzyki discopolowej z całego regionu. Już 26 maja w Stężycy zabije serce polskiego disco polo. Podczas imprezy można będzie usłyszeć taneczne rytmy, które festiwalowa publiczność wprost uwielbia i muzykę, przy której bawią się tłumy. Na scenie pojawią się takie formacje, jak: Kordian, Piękni i Młodzi, Andre, Defis, Classic i wiele innych gwiazd tego gatunku. Początek koncertów o godz. 18. Wstęp wolny! Gmina Stężyca zaprasza do wspólnej zabawy w rytm największych przebojów gwiazd polskiej sceny muzyki disco polo!

VIII Pomorska Majówka Motocyklistów

Koncert Golden Life, tradycyjna parada motocyklowa, ognisty grill i wyśmienita pogoda. Tak organizatorzy zachęcają do udziału w ósmej odsłonie Pomorskiej Majówki Motocyklistów. VIII Pomorska Majówka Motocyklistów odbędzie się w Ośrodku Wypoczynkowym Kormoran - Sycowa Huta. Pierwszego dnia rajdu z Ośrodka Wczasowego Kormoran motocykliści paradą rusza na Rynek Miasta w Kościerzynie. Tam nastąpi inauguracja wydarzenia, odbędzie się też koncert. Dalsze atrakcje czekać będą na uczestników w Ośrodku Wczasowym Kormoran. Tam przewidziano konkursy z nagrodami, ognistego grilla, losowania nagrody głównej. W tym roku prócz Golden Life wystąpią też Ban On, Bike Lovers Band, Access Denied, Ciho.

Rajd z Kompasem

Tego nie można przegapić- przyłącz się do setek pasjonatów Rajdu "Z kompasem", wyrusz poszukać ukrytych w terenie punktów kontrolnych i przekonaj się o niesamowitej atmosferze Imprezy. Rajd "Z kompasem" to emocje dla każdego: świetna rodzinna zabawa, mocny wysiłek dla sportowców, nauka błądzenia dla początkujących, kilometry spędzone w marszu lub na rowerze na łonie przyrody. Podczas XIV Rajdu "Z Kompasem" do wyboru jest aż osiem tras- pięć tras pieszych (Smerfowa 10km, Różowa 15km, Zielona 15km, Czarna 21km oraz Czerwona 50km) oraz trzy rowerowe (Kubusiowa 15km, Żółta 42km oraz Fioletowa 100km). Każdy znajdzie coś dla siebie. Najdłuższe trasy rywalizują w ramach Pucharu Polski.

Rajd Arkun 2018

Arkun to wędrowanie po rzadko uczęszczanych szlakach Pomorza, w towarzystwie rodziny, przyjaciół czy znajomych ze szkoły. To włóczęga z wykwalifikowaną kadrą instruktorską PTTK, z którą można zatracić się w przyrodzie, ale nie zagubić. Arkun jest powrotem do zapomnianej formy odpoczynku pod namiotem, która daje niepowtarzalną możliwość obcowania z naturą. Ta niezapomniana przygoda będzie lekcją samodzielności i koleżeństwa w trudzie rozbijania obozowiska, zmagania się z przyrodą i ewentualną niepogodą. Rajd odbędzie się w dniach 25-27 maja na terenach gminy Żukowo.

Niedziela

KaszebeRunda 2018 - Kolarska Duma Kaszub

Kaszebe Runda 2018 to rekreacyjno - sportowa impreza skierowana do wszystkich kolarzy i amatorów jazdy na rowerze. Trasa rajdu biegnie przez niezwykle urokliwą Szwajcarię Kaszubską, na całej długości dostarczając niesamowitych wrażeń i emocji. Tegoroczna edycja już w niedzielę. Nie będzie zwycięzców i pokonanych, za to happeningowa atmosfera, kaszubskie przysmaki, gościnność, folklor i sportowe emocje. W niedzielę, 27 maja około dwóch tysięcy zawodników wystartuje w największej imprezie kolarskiej dla amatorów w Polsce - KaszebeRunda.

Start i meta maratonu tradycyjnie znajdują się w sercu Kaszub - Kościerzynie. Trasa kolarska rozciąga się po przepięknych terenach Szwajcarii Kaszubskiej. W maratonie może wystartować każdy, kto ma ochotę zmierzyć się z jednym z trzech przygotowanych dystansów: 65, 125 lub 225 km. Niepowtarzalną atrakcją maratonu są specjalne punkty regeneracyjne. Na uczestników będą czekać regionalne bufety, a w nich same przysmaki przygotowane przez koła gospodyń wiejskich. Na mecie na każdy uczestnik otrzyma zaś nie tylko medal, dyplom z indywidualnym pomiarem czasu, ale także będzie mógł skorzystać z masażu powysiłkowego oraz ciepłego posiłku.

Festyn charytatywny "Parafia - parafii"

W niedzielę o godz. 11.50 na placu przy kolegiacie w Kartuzach odbędzie się piknik charytatywny "Parafia - Parafii". Wydarzenie jest dedykowane poszkodowanej w ubiegłorocznej nawałnicy parafii w Silnie. W programie m.in. koncert Anny Brzeskiej, występ Dziecięcego Zespołu Kaszubskiego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach, "Słunoszka". Wystąpi też Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic. Nie zabraknie poczęstunku, konkursów, loterii fantowej i licytacji. Pojawią się też samochody retro i wóz strażacki.

Piknik w Klukowej Hucie

W niedzielę o godz. 14 w Klukowej Hucie odbędzie już po raz piętnasty piknik rodzinny. W programie m.in. kącik przedszkolaka, konkursy dla dzieci i ich rodziców, występy artystyczne, wystawa prac dzieci, finał konkursu "Ja też mam talent", rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Zagroda Kaszubska", "Janosik", pokazy straży pożarnej, mała gastronomia oraz dmuchane zjeżdżalnie.

V Piknik Historyczny w Wyczechowie

W niedzielę o godz. 13.30 na terenie Eko Farmy w Wyczechowie odbędzie się V Piknik Historyczny z inscenizacją "Niepodległa 1918". W programie prezentacje wojskowych obozowisk polowych, pokazy sprzętu i umundurowania armii i jednostek wojskowych z lat 1916-1919, w których służyli Polacy, historia Wojsk Wielkopolskich i ich wkład w przyłączenie Pomorza do Polski w 1918 roku, sceny ze szkolenia. Na godz. 16 zaplanowano inscenizację epizodu walk w obronie niepodległości na froncie wschodnim w 1920 roku. Dla widzów organizatorzy przygotują wojskową grochówkę.

Wystawa fotografii Piotra Zatonia

W niedzielę o godz. 18.30 w Drewnianym Zabytkowym Kościele w Sierakowicach odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Piotra Zatonia ilustrującej epopeję Aleksandra Majkowskiego pt. "Żëcé i przigòdë Remùsa". Ekspozycję podziwiać można będzie do września.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.