Na co zwracać uwagę wybierając traktor ogrodowy?

czwartek, 24 maja 2018 r., 16:12
fot. nadesłane

Posiadacze dużych trawników doskonale zdają sobie sprawę z faktu, jak mozolną pracą jest zadbanie o ich jakość. Koszenie dużych powierzchni wymaga odpowiedniego sprzętu. Idealnym rozwiązaniem do takich prac będzie traktorek ogrodowy. Jak wybrać dobry traktor ogrodowy? Na jakie parametry należy koniecznie zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że praca w ogrodzie będzie komfortowa?

Wielkość powierzchni ogrodowej i jej rodzaj

Wybierając traktory ogrodowe do własnego użytku, należy brać pod uwagę wielkość powierzchni, która musi zostać skoszona. Małe powierzchnie ogrodowe nie wymagają inwestowania w traktory ogrodowe o znacznej mocy silnika. Kilkanaście kM w zupełności wystarczy. Równocześnie w przypadku mniejszych trawników, nie będzie wymagana duża szerokość koszenia. Dzięki temu traktory ogrodowe nie są drogie, a późniejsze koszty eksploatacji nie będzie problemem. Bardzo komfortowo się nimi operuje.

Przy dużych trawnikach, ogrodach o znacznej powierzchni (więcej niż 10000 m2), zwraca się uwagę na dużą moc silnika. Są to duże traktory ogrodowe, dzięki czemu bezproblemowo radzą sobie ze skutecznym koszeniem większych obszarów. Warto tutaj zwracać uwagę na traktorki, których moc silnika zaczyna się od 16 kM. Należy mieć na uwadze, że do komfortowej pracy, traktor powinien posiadać dużą szerokość koszenia, minimum 100 cm.

System i ilość noży tnących

Ilość noży ma znaczenie co do jakości koszenia, szczególnie kiedy mowa o szybkości wykonywanej pracy. Duża ilość noży będzie również gwarantowała niezwykle dokładne koszenie, co ma przecież ogromne znaczenie, zarówno dla jakości rosnącej trawy jak i jej estetyki.

Traktorki ogrodowe wyposażone są również w zakresy wysokości koszenia. Większa ilość zakresów pozwala na różne sposoby kosić trawę, ustawiać różne wysokości jej przycinania.

Co ze skoszoną trawą?

Skoszona trawa musi się gdzieś znaleźć. Traktor ogrodowy może być wyposażony w specjalny kosz to gromadzenia odpadków lub też posiadać funkcję wyrzutu bocznego. Czym się różnią oba systemy? Trawa skoszona lądująca w koszu znacznie ułatwia pracę. Traktory ogrodowe z koszem będą mogły pracować do momentu, aż kosz nie zostanie zapełniony. Wyrzut boczny sprawia, że konieczne staje się późniejsze ręczne grabienie skoszonej trawy. Można również zainteresować się systemem z rozdrabnianiem trawy. Podczas koszenia, trawa jest rozdrabniana, stając się automatycznie nawozem. Nie trzeba jej sprzątać. Traktorek ogrodowy z funkcją rozdrabniania będzie wymagał jednak częstej pracy przy koszeniu. Rozdrabnianie ma sens tylko w sytuacji, kiedy trawa nie jest zbyt wysoka.

Zbiornik z paliwem i jego pojemność

Decydując się na zakup traktorów ogrodowych, koniecznie trzeba pamiętać o odpowiedniej pojemności zbiornika na paliwo. Duże maszyny posiadają oczywiście pojemność, która pozwala pracować bez przerw na pełnym baku. Przy mniejszych powierzchniach, nie jest wymagane posiadanie traktora z dużym zbiornikiem. Jeżeli okaże się jednak, że przy dużym trawniku, wykorzystuje się traktorki o małych zbiornikach na paliwo, to konieczne będzie przerywanie pracy, celem uzupełnienia paliwa.

Dodatki do traktorów ogrodowych

Niektóre modele traktorów ogrodowych pozwalają korzystać z dodatkowego osprzętu. Na pewno ciekawym rozwiązaniem są traktorki, do których można zamontować pług. Dzięki temu odśnieżanie śniegu będzie komfortowe i szybkie. Do większych maszyn można podłączyć specjalne przyczepki, co pomoże w innych pracach porządkowych w ogrodzie.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.