Zabawa i integracja na XVII Jarmarku Folklorystycznym w Chmielnie

czwartek, 24 maja 2018 r., 19:32
fot. MD-Z

Około 500 osób przybyło w czwartek do Chmielna na XVII Jarmark Folklorystyczny i Przegląd Dorobku Kulturalnego Środowiskowych Domów Samopomocy i Domów Pomocy Społecznej. W imprezie wzięli udział podopieczni z 20 placówek z różnych zakątków Pomorza. Chmieleński jarmark to największa w regionie impreza kulturalna dedykowana osobom niepełnosprawnym i prezentująca ich twórczość.

Motywem przewodnim tegorocznego jarmarku były "Tuńce" - zarówno kaszubskie, jak i kociewskie, a także dowolne aranżacje taneczne wybrane przez grupy. Podczas imprezy można było podziwiać zarówno występy podopiecznych środowiskowych domów samopomocy i domów pomocy społecznej, jak również ich zachwycający dorobek rękodzielniczy. W tegorocznym przeglądzie wzięło udział 20 grup.

Jarmark rozpoczęto mszą świętą w chmieleńskim kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła. Po niej uczestnicy spotkali się na hali sportowej, gdzie wspólna zabawa trwała do późnego popołudnia.

- Od początku organizacji tego wydarzenia trzymaliśmy się konwencji regionalnej, kaszubskiej. Każdego roku był inny motyw przewodni - piosenka kaszubska, legenda - inspiracji było bardzo wiele. W którymś momencie doszliśmy do wniosku, że musimy zrobić coś innego. Dwa lata temu we współpracy z zespołem Chmielanie postanowiliśmy przygotować jarmark w konwencji wesela kaszubskiego z zabawą taneczną. Ubiegłoroczną imprezę połączono z jubileuszami dwudziestolecia istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy w Chmielnie oraz dziesięciolecia powstania Centrum Integracji Społecznej, więc odbyła się pod hasłem "U cioci na urodzinach" - opowiadała Gabriela Jóskowska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, który od lat organizuje jarmark.

- W tym roku znów postanowiliśmy coś zmienić. Chcieliśmy uczestnikom dać możliwość zabawy, bo oni bardzo lubią się bawić, ale też szansę zaprezentowania się z jakimś występem. Przygotowanie się do takiej prezentacji bardzo angażują wszystkich podopiecznych, sprawiają, że jeszcze bardziej angażują się w to wydarzenie, a to bardzo istotne. Zaproponowaliśmy, by tym razem grupy przygotowały tańce kaszubskie, kociewskie bądź inne aranżacje - dodaje.

O tym, jak ważna i potrzebna jest to impreza mówił wójt Jerzy Grzegorzewski.

- Osobiście uważam to wydarzenie za najważniejszą imprezę w gminie. Pozwala trochę zintegrować się z osobami, które na co dzień są wykluczone z powodu swojej choroby. Ta inicjatywa jest wręcz niedoceniana. Obserwuję to wydarzenie od kilku lat i widzę, jaką frekwencją się cieszy. Potwierdza to, że jest zapotrzebowanie na takie inicjatywy. Od momentu włączenia muzyki goście jarmarku się bawią. To wspaniała impreza, którą możemy się pochwalić i jest to zasługą pani Gabrieli Jóskowskiej, która całą organizację tego wydarzenia nadzoruje - podkreślił wójt Chmielna.

Występy taneczne i stoiska oceniało jury w składzie: Krystyna Malek, Krystyna Krynicka i Bernard Hinz. W kategorii "Tuńce" najwyżej oceniono DPS i ŚDS z Gdańska Orunii, drugie miejsce zajęła grupa z DPS w Stężycy, natomiast trzecie - ŚDS w Kartuzach, na szczególne wyróżnienie zasłużył ŚDS z Tczewa.

W kategorii "najlepsze stoisko" pierwszą nagrodą uhonorowano ŚDS w Konarzynach, drugą zdobył ŚDS w Chmielnie, a trzecie grupa reprezentująca wspólne ŚDS z Tczewa. Na szczególne wyróżnienie zasłużyły stoiska z ŚDS z Czerska i Wiela.

Tradycyjnie imprezie towarzyszył też kiermasz, na którym nabyć można było przepiękne prace i dzieła, które wyszły spod rąk podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy.

Wspólna zabawa trwała do późnego popołudnia.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.