Cera wrażliwa, czyli jaka?

piątek, 25 maja 2018 r., 10:37
fot. nadesłane

Masz jasną, delikatną, skórę z tendencją do przesuszania? Pod wpływem emocji, mrozu lub gorąca dostajesz rumieńców na twarzy lub wyskakują ci plamy na szyi? Często odczuwasz ściągnięcie, pieczenie i mrowienie skóry? Jeśli na te pytania odpowiedziałaś twierdząco, twoja cera jest wrażliwa. Nie tylko twoja: przeprowadzone w UE badania pokazały, że 52% uczestników opisuje różne objawy nadwrażliwości.

Alergia skórna to nie to samo co nadwrażliwość. Alergia występuje wtedy, kiedy ze skórą zetknie się konkretny składnik lub składniki, na które dana osoba jest uczulona. Odpowiedzią jest reakcja alergiczna, czyli mocne zaczerwienienie, któremu towarzyszą pieczenie, swędzenie czy nawet sączenie się zmienionej pod wpływem alergii skóry. Z kolejnym zetknięciem się z alergenem, objawy mogą się rozszerzyć i nasilić. Tymczasem nadwrażliwość cery nie daje aż tak widocznych symptomów. Jednak podrażniona - na przykład przez aktywne substancje znajdujące się w kosmetyku - reaguje dyskomfortem: uczuciem ściągnięcia i pieczenia. Uwaga: skóra wrażliwa może jednocześnie być alergiczna.

Co sprzyja nadwrażliwości skóry?

• Przesuszenie skóry (choć zdarza się też wrażliwa cera tłusta).
• Egzema, trądzik różowaty, kontaktowe zapalenie skóry, łuszczyca, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, fotodermatozy.
• Nadmierna ekspozycja na niesprzyjające czynniki środowiskowe: wiatr, słońce, upał, mróz.
• Czynniki genetyczne, płeć, wiek. Skłonność do wrażliwej cery można odziedziczyć. Częściej nadwrażliwość skóry dotyczy kobiet niż mężczyzn i nasila się wraz z upływem lat.

Kosmetyki dla skóry wrażliwej

Szukaj preparatów bezzapachowych, pozbawionych sztucznych barwników, zawierających jak najmniej składników pielęgnujących.
Unikaj produktów, w składzie których znajdują się substancje antybakteryjne, kwasy owocowe, retinol i alkohol.

Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

• Postaw na ciepły prysznic, a nie gorącą kąpiel. Delikatnie osuszaj skórę ciała i twarzy zamiast energicznie pocierać ręcznikiem. Zaraz po kąpieli nałóż na skórę ciała balsam nawilżający.
• Używaj delikatnego bezzapachowego preparatu do mycia.
• Jeśli chcesz zastosować nowy kosmetyk, najpierw zrób test. Przez kilka dni nakładaj wieczorem małą ilość preparatu na niewielki obszar skóry za uchem. Pozostaw go na noc. Jeśli po kilku dniach takiego stosowania nie zauważysz podrażnienia, kosmetyk jest bezpieczny. Ale uwaga: przy wrażliwej skórze nie wskazane są częste zmiany kosmetyków.
• Do prania używaj łagodnego bezzapachowego detergentu.
• Twój krem na dzień powinien zawierać filtr UV o faktorze ochronnym minimum SPF 15 (podczas plażowania ochrona powinna być nie mniejsza niż 30 SPF).
• Preparaty do pielęgnacji skóry wrażliwej zazwyczaj zawierają substancje odbudowujące osłabioną barierę hydrolipidową naskórka i łagodzące podrażnienia. To przede wszystkim NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdziemy je m.in. w wyciągach z awokado, lnu, migdałów, wiesiołka, kiełków pszenicy.
• W pielęgnacji skóry wrażliwej dużą rolę odgrywają witaminy A, C i E (w niskich stężeniach, by nie wywoływać podrażnienia skóry), a także antyoksydanty i substancje łagodzące - D-panthenol, allantoina, gliceryna, woda termalna, oligoelementy i skwalen. Te pożądane składniki zawierają preparaty Lirene, przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej: Migdałowy kremowy żel myjący z D-Panthenolem, Migdałowy peeling enzymatyczny z papainą, Nawilżający krem z kwasem hialuronowym na dzień i na noc z linii Cera Wrażliwa oraz Odżywczy krem przeciwzmarszczkowy do cery wrażliwej SPF 15 na dzień.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.