Chwaszczyńskie Koło Gospodyń Wiejskich obchodziło diamentowy jubileusz

poniedziałek, 28 maja 2018 r., 11:19
fot. Longina Templin

Jubileuszowa piątkowa uroczystość była okazją do wspomnień, składania gratulacji, upominków, wyrazów wdzięczności i podziękowań za wytrwałą pracę społeczną służącą rozwojowi i kształtowaniu tożsamości kulturowej mieszkańców oraz zwyczajów Kaszub. Z okazji 60-lecia chwaszczyńskiego KGW siedem członkiń koła uhonorowano orderem "Serce Matkom Wsi".

W dużej sali Strefy Kultury przy suto zastawionych stolach zasiadły członkinie KGW i zaproszeni goście. Przygotowana prezentacja multimedialna przypomniała najważniejsze wydarzenia minionych 60 lat. A było co wspominać.

Chwaszczyńskie koło powstało na fali październikowej odwilży. Przez trzy dekady (od lat 60. do 80. XX w.) panie z KGW wraz z Kółkiem Rolniczym zajmowały się sprawami, które dzisiaj są już niemal zapomnianą historią. Sprowadzały m. in. z wylęgarni pisklęta kurcząt, kaczek i gęsi, zabezpieczały pasze dla drobiu, kupowały w szkółkach ogrodniczych sadzonki, nasiona kwiatów i drzewka owocowe.

Czasy się zmieniały, a wraz z nimi pojawiały się nowe formy działalności. Organizowano festyny i rozwijano misterną sztukę haftu kaszubskiego, którą podziwiano i doceniano na licznych wystawach w kraju i za granicą. Członkinie KGW zainicjowały również organizowanie zbiorowych wycieczek krajoznawczych.

Przez minione 60 lat ponad 200 pań przewinęło się przez koło. W ostatnich latach działalności powstał zespół wokalny Kaszubki, kółko hafciarskie i najmłodsza stażem grupa taneczna Rosa.
Historią samą w sobie jest udział w turniejach KGW. Piętnastokrotne uczestnictwo w tej popularnej i lubianej imprezie zaowocowało siedmioma zwycięstwami w gminie, tyleż samo na szczeblu powiatowym, a Grand Prix w województwie zdobyto w latach 2005 i 2010; w roku 2004 koło zajęło II miejsce, a pięć lat później - III miejsce.

Pracą koła zarządzały kolejno przewodniczące: Teodozja Bielawska, Małgorzata Plichta, Zofia Wendt, Jadwiga Bach, Helena Dunst, Anna Barsowska i aktualnie Barbara Myszk - Herrmann.

- Do waszej działalności najbardziej pasuje słowo - integracja, która jest jakże ważne w takiej miejscowości jak Chwaszczyno. W nim zamieszkuje coraz więcej naszych mieszkańców. Przychodzą jako nowi na wieś, która jest niezwykła, bo tu żyją niezwykli ludzie. Są niesamowicie aktywni, ale by ją zebrać, to musicie mieć kogoś, kto to organizuje. Od dawna są to panie, a także wspaniali radni i sołtysi. Dziękuję paniom i całej waszej organizacji za to co robicie - powiedział burmistrz Wojciech Kankowski.

Podczas jubileuszowej uroczystości siedem członkiń koła uhonorowano orderem "Serce Matkom Wsi", które wręczył Piotr Hałuszczak, prezes WZRKiOR. Odznaczenia otrzymały: Jadwiga Bach, Stefania Dampc, Maria Machalińska, Teresa Makurat, Genowefa Rum, Wiesława Samp i Teresa Secke.

- Obecnie mamy 63 członkinie i najbardziej cieszę się z tego, że jest chęć działania kobiet w różnym wieku. Panie, które są u schyłku swojej aktywności, nadal chcą z nami być i dzielą się swoim doświadczeniem. Trzeba korzystać z tej wiedzy, ale i wprowadzać swoje nowinki. W realizacji różnych projektów i wydarzeń ważna jest współpraca ze wszystkimi, także z samorządem, organizacjami pozarządowymi i takimi, które zajmują się profilaktyką zdrowia kobiet - powiedziała nam Barbara Myszk - Herrmann, od 6 lat przewodnicząca chwaszczyńskiego KGW.

Przewodnicząca nie ukrywa, że ma jeszcze sporo marzeń i pomysłów. Podobnie jak jej koleżanki z koła. Dla nich ważne jest, że chcą ze sobą przebywać i integrować w społeczności wiejskiej i to tuż pod Trójmiastem.

Przyjmując formę prawną i rejestrację w KRS, działalność koła poszerzyła swoje możliwości w pozyskiwaniu finansów na realizację projektów od 2007 do 2018 r. Członkinie napisały 36 projektów, w których przyznano im dotacje na łączną kwotę prawie 119 tys. złotych.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.