Sierakowice. Nie będzie dofinansowania na likwidację azbestu

wtorek, 29 maja 2018 r., 12:28
fot. internet/WFOŚiGW

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który zaledwie miesiąc temu ogłaszał konkurs na usuwanie wyrobów zawierających azbest, teraz wycofał się z projektu. O dofinansowanie z Funduszu ubiegała się m.in. gmina Sierakowice, która zachęcała mieszkańców do składania wniosków, a nawet zabepieczyła dodatkowe środki w budżecie na ten cel. Jednak bez dofinansowania, realizacja tych zadań nie będzie możliwa.

Jak informuje na swojej stronie Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, z dniem 25 maja 2018 r. zawieszony został nabór wniosków w ramach konkursu pn. "Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego" (edycja 2018). Jak podał WFOŚiGW w Gdańsku, nabór wniosków został wstrzymany z powodów niezależnych od Funduszu, spowodowanych względami organizacyjno - finansowymi.

Gmina Sierakowice planowała ubiegać się o środki na demontaż, zbieranie, transport oraz unieszkodliwianie odpadów zawierających azbest. Zarezerwowano też na ten cel środki w budżecie gminy. Jak co roku zainteresowanie dofinansowaniem było duże. Bardzo zawiedziony decyzją Funduszu jest Mariusz Laska, kierownik referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy w Sierakowicach. Jak mówi, od wielu lat mieszkańcy korzystali z dofinansowań i zawsze były one motywacją na wykonanie tych prac.

- W tym roku Fundusz wyjątkowo późno ogłosił konkurs, w dodatku informując o niższym, niż zwykle dofinansowaniu. Jednak takiej decyzji się nie spodziewaliśmy. Zbieraliśmy wnioski mieszkańców, wpłynęło ich już 17, a termin składania wniosków upłynąć miał 4 czerwca. Niestety w związku z decyzją Funduszu, jesteśmy zmuszeni wycofać się z tego projektu. Fundusz informuje, że zawiesza projekt, ale wątpię, że w tym roku uda się cokolwiek jeszcze zmienić - dodaje Mariusz Laska.

Bez dofinansowania, gmina nie jest w stanie pokryć kosztów likwidacji azbestu, dlatego zmuszona jest wstrzymać nabór wniosków. Od wielu lat WFOŚiGW w Gdańsku, był jedynym podmiotem, który poprzez dotacje wspierał samorządy i mieszkańców w demontażu i utylizacji pokryć dachowych zawierających eternit.

- Koszt zdjęcia, wywiezienia i utylizacji azbestu przez profesjonalną firmę, to 800 złotych za tonę. Przy dużej ilości, dofinansowanie to spora ulga dla właścicieli i przede wszystkim motywacja do pozbycia się eternitu w cywilizowany sposób - dodaje kierownik referatu Ochrony Środowiska.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.