Sierakowice. 100 litrów krwi na 100-lecie odzyskania niepodległości

wtorek, 29 maja 2018 r., 18:33
fot. AL

Ponad 12 litrów drogocennego płynu, najcenniejszego lekarstwa udało się zebrać podczas wtorkowej akcji oddawania krwi przy parafii św. Marcina w Sierakowicach. Płynem dającym nadzieję i ratującym życie podzieliło się 27 osób, choć chętnych do podarowania daru krwi było ponad dwukrotnie więcej. Dzieląc się cząstką siebie mieszkańcy gminy Sierakowice chcą uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tym roku świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym odbywa się wiele wydarzeń upamiętniających tych, którzy walczyli, przelewali krew, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Z inicjatywą uczczenia tego niezwykle ważnego dla Polski wydarzenia wyszli też krwiodawcy z gminy Sierakowice, którzy postawili sobie cel zebrania 100 litrów krwi w pół roku!

Okazja, by stać się jednym z 223 dawców, pojawiła się we wtorek przy parafii św. Marcina w Sierakowicach.

- Pani Irena Gliszczyńska organizuje akcje oddawania krwi w Kamienicy Królewskiej. Zachęciła nas, abyśmy zorganizowali taką akcję także w Sierakowicach. Podjęliśmy się tego wyzwania i cieszymy się, że pojawiło się tylu chętnych, aby podzielić się cząstką siebie, która ratuje życie. Naszym celem jest zebranie 100 litrów krwi, by uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasi bohaterowie przelewali krew, abyśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie. My oddajemy krew, aby ratować życie. Dzielenie się krwią z drugim człowiekiem, który jest w sytuacji zagrożenia, jest znakiem miłości - podkreśla ks. Tadeusz Knut, proboszcz parafii św. Marcina w Sierakowicach.

- Jako współorganizator kilku udanych akcji honorowego oddawania krwi w małej parafii, stwierdziłam, że dobrze byłoby zainicjować dzielenie się krwią na obszarze parafii pw. św. Marcina w Sierakowicach. W tej parafii przyjęłam sakramenty święte, drzemie w niej duży potencjał młodych ludzi, którzy mogliby pomóc w zebraniu 100 litrów krwi podczas trzech zaplanowanych akcji dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę - dodaje Irena Gliszczyńska, zastępca prezesa Parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi im. Błogosławionej Marty Wieckiej przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej.

Frekwencja wśród dawców przerosła oczekiwania organizatorów akcji. Łącznie do podzielenia się płynem dającym nadzieję i ratującym życie zgłosiło się 58 osób, z czego 27 mogło oddać krew. Tym samym zebrano ponad 12 litrów tego drogocennego płynu.

- Odzew chętnych do oddania krwi przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszę się ogromnie, bo nikt tego nie robił na pokaz lub bo taka jest moda. Ci, co dzisiaj nie mogli oddać krwi, zawsze będą mieć kolejne szanse na ratowanie życia innych. Wszystkim i każdemu z osobna serdecznie dziękujemy. Ten humanitarny i z głębi serca płynący dar krwi jest pełen uznania i wdzięczności. Ten piękny gest doskonale wyrażają słowa św. Ojca Pio "nic bardziej nie może Ciebie czynić naśladowcą Chrystusa jak troska o innych" - podsumowuje Irena Gliszczyńska.

Kolejną akcję oddawania krwi zaplanowano na piątek, 24 sierpnia.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.