Jak wybrać idealne buty trekkingowe?

czwartek, 31 maja 2018 r., 10:15
fot. internet/pixabay.com

Obuwie outdoorowe cieszy się coraz większą popularnością. Dziś buty trekkingowe służą nam nie tylko do wspinaczki górskiej, są niezbędne przy wielu innych formach aktywności. Nie brakuje też osób, które wybierają tego typu obuwie na co dzień. Dobrze dobrane buty będą nam służyć niemal na każdej nawierzchni i w różnych warunkach.

Obuwie outdoorowe cieszy się dziś coraz większą popularnością. Nosimy je nie tylko na wyprawy w góry czy do lasu, ale również w mieście czy do pracy. Największą ich zaletą jest wygoda i komfort noszenia. Na te elementy powinniśmy zwracać szczególną uwagę przy doborze obuwia. Źle dobrane buty na dłuższej wyprawie potrafią zmienić ją w koszmar. Odciski, pęcherze i otarcia będą potem dokuczać tygodniami.

Buty trailowe, modele do noszenia na bosą stopę, buty górskie, obuwie podróżnicze czy lekkie obuwie turystyczne - wybór różnego typu butów outdoorowych jest bardzo duży. Wybierając odpowiedni model warto zastanowić się, gdzie będziemy je nosić i jakie formy aktywności preferujemy. Inne buty należy wybrać na górskie wspinaczki, a inne na wędrówki w mniej trudnym terenie czy w mieście.

Zanim dokonamy wyboru odpowiedniego modelu powinniśmy określić wymagania terenu, po którym będziemy się w tym obuwiu poruszać, a także długość wyprawy, obciążenie, jakie będziemy z sobą dźwigać. Ważne jest również to, by wziąć pod uwagę warunki pogodowe, jakie mogą nam towarzyszyć.

Lekkie obuwie trekingowe doskonale się nadaje do użytkowania codziennego. Warianty miejskie możemy nosić zarówno do pracy, jak i na spacery, na zakupy czy do kina. Dziś na rynku dostępnych jest tak wiele modeli, że każdy znajdzie dla siebie idealny.

Obuwie wysokie to modele butów, które doskonale nadają się w trudniejszy teren i warunki bardziej wymagające. Buty sięgające za kostkę ochronią staw skokowy, który podczas wspinaczki czy dłuższych wypraw narażony jest na różnego typu urazy. Tego typu obuwie ma bardzo duży wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort podczas wyprawy. Należy pamiętać, że im trudniejszy teren, tym but powinien być solidniejszy. Na wymagające kilkudniowe i dłuższe wędrówki warto wybrać buty odporne na wodę - z membraną, małą ilością szwów i wszytym językiem.

Buty trailowe to z kolei modele, które sprawdzą się przy szybkim przemieszczaniu się w górach - świetnie sprawdzą się w biegach, ale też przy wycieczkach jednodniowych. Są lekkie, ale mają solidną podeszwę. Znakomicie łączą rozwiązania stosowane w butach do biegania z funkcją ochronną i stabilizującą, które zapewniają buty turystyczne.

Przy wyborze butów trekkingowych trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj podeszwy - odpowiednia przyczepność gwarantuje nam bezpieczeństwo. Można też sprawdzić oddychalność danego modelu.

Bardzo istotnym kryterium doboru odpowiednich butów jest również ich rozmiar. Jeśli będą za duże, stopa będzie się w bucie przesuwała, przez co powstaną na niej otarcia. Z kolei za małe buty będą uciskać nogę, co skutkuje utrudnionym krążeniem i szybszym wychładzaniem stopy.

Dobrze dobrane buty trekkingowe posłużą nam wiele lat, dlatego w ten zakup warto trochę zainwestować. Aby wydatek był mniej dotkliwy dla naszego budżetu, opłaca się sprawdzić, czy możemy na wybrany model uzyskać korzystny rabat.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.