Uroczysta procesja Bożego Ciała w Kartuzach - na ulice miasta wyszły tysiące wiernych

czwartek, 31 maja 2018 r., 14:08
fot. MD-Z

Tysiące wiernych przeszło ulicami miast i wsi by uczcić Boże Ciało. To jedno z najważniejszych i najbardziej uroczystych świąt katolickich. Uczestnicząc tego dnia w mszy świętej i procesji, katolicy dają wyraz wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W Kartuzach w procesji uczestniczyły tysiące osób.

Tradycja Bożego Ciała sięga roku 1246 roku, a związana jest z objawieniami św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił taką uroczystość dla diecezji Liège. W Polsce po raz pierwszy uroczystość odbyła się w 1320 roku w diecezji krakowskiej z inicjatywy biskupa Nankiera.

Uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu odbywa się sześćdziesiąt dni po Wielkanocny, a jej nierozerwalnym elementem jest procesja wiernych ulicami miast i wsi, która jest publicznym wyznaniem wiary.

Kartuscy wierni z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, parafii św. Kazimierza i parafii św. Wojciecha dziękowali Bogu za dar Eucharystii i w modlitwie prosili o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, ojczyzny i narodu pilskiego.

Procesja wyruszyła z Kolegiaty o godz. 11. Wierni podążając do kościoła św. Wojciecha zatrzymywali się przy czterech ołtarzach - w Kartuskim Centrum Kultury, przy figurze Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, przy Domu Sióstr Miłosierdzia i na Osiedlu Wybickiego.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.