Przodkowski Dzień Dziecka z ekologicznym przesłaniem

czwartek, 31 maja 2018 r., 15:36
fot. Longina Templin

"Przodkowskie dzieci segregują śmieci" pod takim hasłem przebiegało w tym roku dziecięce święto. W środowe przedpołudnie dla milusińskich przygotowano kilkanaście stanowisk, gdzie trzeba było zmierzyć się z zadaniami edukacyjnymi, sportowymi i artystycznymi. Zabawa była przednia. Uczestników imprezy pasowano na Ekodzieciaka i wręczono im drzewko szczęścia.

W imprezie brały udział przedszkolaki oraz uczniowie ze wszystkich szkół przodkowskiej gminy. Przygotowany program był tak pomyślany, aby łączyć zabawę z ekologiczną edukacją, a obok wielu atrakcji znaleźć jeszcze mądrą myśl przewodnią.

Na głównej scenie prezentowali się szkolni aktorzy w repertuarze z akcentami ekologicznymi. Jeden z zespołów tworzyły dzieci z Przedszkola Samorządowego w Przodkowie. Była piosenka "Duszki leśne" i przedstawienie pt. Sprzeczka krótka - prosto z ogródka. Na grządkach trwa niezła kłótnia pomiędzy warzywami. Jeden drugiego oskarża, że jest powodem niesnasek. Problem zdecydowanie zamyka Haneczka stwierdzeniem: Nie sprzeczajcie się jarzyny, wszystkie macie witaminy! Dzięki temu ekologiczne przesłanie poszło w świat.

Na jednym z 14 przygotowanych stanowisk segregowano śmieci. Nie było łatwo, gdyż do celu uczestnicy musieli dojść z zawiązanymi oczami. Mogli jednak korzystać z podpowiedzi swojej grupy, która kierowała ich do właściwego kosza. Dzieci świetnie sobie z tym radziły. Pieczę nad realizacją tego zadania miały wolontariuszki - Maria Leszczyńska i Maja Klawikowska.

Z piramidą żywieniową zapoznawała dzieci Kornelia Kwidzińska z Dynamic Event. Duch konkurencji widać było podczas zabawy polegającej na jak najszybszym przyciąganiu pluszowych zwierzątek na metę. Obowiązywała zasada kto pierwszy ten lepszy. Tą konkurencją opiekowały się wolontariuszki - Oliwia Flisikowska i Amelia Serafin.

Dużym wzięciem cieszył się tor przeszkód. Dzieci mogły się tam wykazać sportowym zacięciem i świetnie im to wychodziło.

Z Chwaszczyna przyjechali wolontariusze, którzy postanowili dopomóc w realizacji Dnia Dziecka w Przodkowie. - Jako klasa VII b sportowa w szkole w Chwaszczynie angażujemy się w różne działania i na terenie szkoły i poza nią. Dzisiaj mamy ochotę pomóc w organizacji imprezy i robimy to z przyjemnością - powiedziała opiekunka grupa Iwona Wygnał.

- Przodkowskie dzieci segregują śmieci, pod takim hasłem Dzień Dziecka organizujemy po raz pierwszy. Doszliśmy do wniosku, że dzieci bawiąc się, mogą się też czegoś nauczyć. Jeżeli przeżyją wspaniałą przygodę, to zapamiętają ją na długo i wdrożą to w życie, a także przekonają swoje starsze rodzeństwo i rodziców do dbania o swoje otoczenie, środowisko i segregowanie śmieci. Dzieci w świetnej zabawie, mogą nabyć pewności, że trzeba dbać o przyrodę i żyć zdrowo, a wytwarzane śmieci należy umiejętnie segregować i mieć jeszcze z tego korzyści. Po dzisiejszej imprezie mam pewność, że dorośli będą mogli się czegoś nauczyć od dzieci - powiedział nam wójt Andrzej Wyrzykowski.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.