Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem

piątek, 1 czerwca 2018 r., 10:34
fot. internet/Meteo Pomorze

Jak prognozują synoptycy, w piątkowe popołudnie i noc na Kaszubach mają wystąpić burze z intensywnymi opadami deszczu, a miejscami i gradem. W związku z prognozami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia.

- Prognozuje się wystąpienie burz z intensywnymi punktowymi opadami deszczu do 15 - 25mm lokalnie 35mm, nie wykluczony grad. Nie można również wykluczyć dość silnego wiatru w porywach do 60 - 80km/h - informuje Dawid Gackowski z Meteo Pomorze.

Prawdopodobieństwo wystąpienia opisywanych zjawisk jest wysokie.

- Wysoki stopień zagrożenia burzowego (WYS) został wydany ze względu na możliwość nawalnych opadów deszczu, mogących powodować lokalne zalania i poważne podtopienia. Dodatkowo może wystąpić opad gradu oraz nie możemy wykluczyć silnego wiatru. Burze będą liczne i mogą łączyć się w większe układy. Dodatkowo mają przemieszczać się wolno, przez co sumy opadowe będą lokalnie dość wysokie. Suma godzinowa opadów może wynieść do 40 mm, średnica gradu do 3 cm, a prędkość wiatru lokalnie może wynosić ponad 90 km/h - podają synoptycy Meteo Pomorze.

Komunikat obowiązuje od 1 czerwca godziny 13. do 2 czerwca godziny 3.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z możliwością wystąpienia burz z gradem wystał też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.