PKP PLK potwierdza - będzie objazd z Glincza przez Kokoszki

piątek, 1 czerwca 2018 r., 11:15
fot. MD-Z

Wszystko wskazuje na to, że jest duża szansa na reaktywację linii kolejowej nr 229 na odcinku Gdańsk Kokoszki przez Starą Piłę i Żukowo Zachodnie do Kartuz. Rzecznik PKP PLK potwierdził, że kolej planuje wykorzystanie odcinka Glincz-Gdańsk Kokoszki jako linii objazdowej podczas modernizacji trasy Gdynia-Kościerzyna.

Przypomnijmy, że w związku z planowaną w latach 2020-2023 modernizacją odcinka Gdynia-Kościerzyna, istniało zagrożenie, że ruch pociągów PKM na odcinku z Gdańska Osowy do Kościerzyny zostanie wstrzymany, a w związku z tym Kaszuby na okres nawet trzech lat mogą zostać bez połączenia kolejowego z Trójmiastem. Problem można rozwiązać przywracając ruch na odcinku Gdańsk Kokoszki - Stara Piła - Żukowo Zachodnie - Glincz - Kartuzy/Somonino. 13 maja samorządowcy, przedstawiciele mediów oraz sympatycy kolei i zwolennicy przywrócenia ruchu pasażerskiego na tej trasie wzięli udział w przejeździe próbnym tą trasą. W Kartuzach podpisali list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz rewitalizacji linii kolejowej nr 229 na odcinku Stara Piła - Glincz oraz linii 234 na odcinku Stara Piła-Gdańsk Kokoszki do wpięcia w linie nr 248 (w okolicach przystanku Gdańsk Kiełpinek). Powstała również specjalna petycja do władz PKP PLK z apelem o rewitalizację trasy. Podpisało się pod nią ponad 1700 osób. Zwróciliśmy się do PKP PLK z zapytaniem o szanse na rewitalizację linii. Rzecznik potwierdził, że PKP PLK planuje wykonanie objazdu.

- PKP Polskie Linie kolejowe S.A. planują wykorzystać linię z Glincza do Gdańska Kokoszki, z włączeniem do PKM, jako linię objazdową do modernizowanej w latach 2020-2023 linii 201, odc. Gdynia - Kościerzyna. Dzięki temu będzie możliwy ruch pasażerski na trasie Trójmiasto - Kartuzy. PLK od 2016 r. zmieniły zasady przygotowania inwestycji. Zawsze analizowane są możliwości objazdu i wcześniej przygotowywane są trasy. Minimalizujemy zmiany dla pasażerów na czas inwestycji - poinformował Martyn Janduła, rzecznik prasowy PKP PLK.

- Istotne jest, żeby zgodnie z deklaracją złożoną przez Ryszarda Świlskiego, Członka Zarządu Województwa Pomorskiego, zostało wybudowane połączenie Gdańsk Kokoszki - Gdańsk Kiełpinek i skoordynowane z realizacją inwestycji na odc. Glincz- Gdańsk Kokoszki - dodał.

Nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie o ewentualne źródła finansowania. Przypomnijmy, że urząd marszałkowski chce wziąć na siebie koszt odtworzenia odcinka Kiełpinka do Kokoszek, tj. około 5-7 mln zł. Marszałek województwa pomorskiego zapowiedział, że podejmie się tego zadania. PKP PLK będzie musiało na reaktywację przeznaczyć około 38 mln zł.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.