Maria Birr z tytułem "Zwyczajny - Niezwyczajny Senior"

środa, 6 czerwca 2018 r., 14:09
fot. MD-Z

Maria Birr, z Kamienicy Szlacheckiej została laureatką konkursu "Pomorskie dla Seniora". Zawsze uśmiechnięta, pełna energii i zapału do działania szefowa Kaszubianek znalazła się w gronie czternastu wyróżnionych z całego województwa i otrzymała tytuł "Zwyczajny-Niezwyczajny Senior".

Konkurs "Pomorskie dla Seniora" o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego ma na celu wyróżnienie seniorów i samorządów, które podejmują szczególnie wartościowe i skuteczne inicjatywy na rzecz osób starszych, a także upowszechniają i promują działalność seniorów i politykę senioralną w województwie pomorskim.

Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach - "Zwyczajny - Niezwyczajny Senior" oraz "Samorząd przyjazny seniorom". Pierwsza ma wyróżniać osoby powyżej 60 roku życia, które w sposób szczególny przysługują się społeczności senioralnej w regionie. Druga - samorządy z województwa pomorskiego, które są przyjazne osobom starszym.

Kandydatów mogły zgłaszać samorządy, organizacje pozarządowe z regionu zrzeszające seniorów lub działające na rzecz seniorów, a także mieszkańcy województwa pomorskiego. W tegorocznej edycji napłynęło 61 zgłoszeń. W kategorii "Zwyczajny - Niezwyczajny Senior" wyróżniono 14 osób, wśród nich była Maria Birr, prezes Stowarzyszenia Kaszubianki z Kamienicy Szlacheckiej.

- Nie spodziewałam się takiego wyróżnienia. Jest dla mnie dużym zaskoczeniem, bo dla mnie praca na rzecz naszych seniorów to coś normalnego. Cieszę się, że to zostało docenione, ale to zasługa moich koleżanek z Kaszubianek. Wszystko robimy razem - podkreśliła nagrodzona.

Kaszubianki na czele z prezes Marią Birr bardzo aktywnie działają na rzecz seniorów w swojej miejscowości, realizują projekty do nich skierowane, organizują wyjazdy do teatru do kina oraz coroczny Karnawałowy Bal Seniora.

- Doszłyśmy z Kaszubiankami do wniosku, że dzieci i młodzież mają różne zajęcia w szkole, a oferty dla seniorów brakuje. Dzięki nam mogą się spotkać, dowiedzieć czegoś ciekawego, coś zobaczyć - mówi pani Maria.

Laureatka konkursu wspólnie z Kaszubiankami pozyskała dofinansowanie na projekt "Zdrowy, świadomy i aktywny senior". Objęto nim 20 seniorów. Zrealizowano już dwie edycje, panie już planują realizację trzeciej.

- W ramach projektu seniorzy uczestniczyli w zajęciach ruchowych, teatralno-muzycznych, z tematyki zdrowotnej, wyjeżdżamy do kina i teatru. Dzięki projektowi przygotowaliśmy też etiudę teatralną, którą prezentujemy na różnych uroczystościach. Seniorzy bardzo chętnie uczestniczą w naszych spotkaniach, kiedy te się nie odbywają, dopytują o kolejne. Bardzo się zintegrowali, a nas to bardzo cieszy - opowiada pani Marysia.

Kaszubianki planują już kolejne działania na rzecz seniorów. Będą ubiegać się o dotację na następny projekt. Pani Maria zapytana o to, jakie plany i marzenia na przyszłość odpowiedziała, że chciałaby jak najdłużej działać z koleżankami na rzecz swojej społeczności.

- Oby tylko zdrowie dopisało jak najdłużej - dodała.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.