Projekt, który daje duże możliwości. Uczniowie ZSP w Sierakowicach podsumowali zagraniczne praktyki

czwartek, 7 czerwca 2018 r., 11:03
fot. nadesłane

Zagraniczne praktyki zawodowe pod okiem specjalistów, przełamywanie barier językowych, zwiedzanie i poznawanie kultury - tak można podsumować trzytygodniowy pobyt w Niemczech uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach. Kwietniowy wyjazd zakończył projekt PO WER - czyli "Kompetecje językowe kluczem do sukcesu na europejskim rynku pracy". W ubiegłym roku swoich możliwości próbowali uczniowie Technikum Żywienia oraz Agrobiznesu, zaś w drugiej części projektu uczestniczyli ekonomiści.

Głównym celem projektu było podniesienie kompetencji językowych uczniów kształcących się w trzech zawodach: technik agrobiznesu, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik ekonomista, jak również poszerzenie wiedzy dotyczącej zastosowania nowoczesnych narzędzi i metod w poszczególnych branżach w krajach partnerskich. W ubiegłorocznej tzw. mobilności, uczestniczyło piętnastu uczniów z Technikum Żywienia i Agrobiznesu. Praktyki, które odbyły się w Lipsku od 9 do 27 kwietnia, skierowane były do siedemnastu ekonomistów.

- Przyszli technicy ekonomiści poszerzyli swoje kompetencje związane z praktycznym wykonywaniem czynności zawodowych, związanych m.in. z polityką zatrudnienia, naliczaniem wynagrodzeń, rozliczaniem ubezpieczeń i podatków. Zdobyli też umiejętności korzystania z programów finansowo-księgowych i kadrowo-płacowych, a także przekonali się jak funkcjonuje branża ekonomiczna w krajach UE - tłumaczy na stronie szkoły koordynator projektu, Artur Hewelt.

Poza zdobytym doświadczeniem i niezapomnianymi wrażeniami, uczestnicy projektu dostają jeszcze jeden, bardzo ważny grant - Europas Mobilność. To międzynarodowy dokument, który potwierdza odbycie stażu zagranicznego.

- Uczniowie zyskują bardzo wiele. Europas, który wydawany jest w dwóch językach, dołączony do CV, bardzo dobrze świadczy o kandydacie. Jest ceniony i gratyfikowany w całej Europie. Poza tym uczniowie dostają referencje z miejsca pracy, firmy pośredniczącej, a także certyfikaty językowe, zarówno od szkoły, jak i od firmy Vitalis- tłumaczy Ewelina Telega, jedna z nauczycielek odpowiedzialnych za projekt.

Uczniowie odbywali praktyki w Firmie Projekt Korrekt e.V. w Lipsku. Zakwaterowanie, wyżywienie oraz miejsce praktyk zapewniła firma Vitalis. Młodzież poza obowiązkami w zakładzie pracy w czasie wolnym uczestniczyła w zajęciach z języka angielskiego, a w weekendy odbyła trzy wycieczki - dwudniową do Berlina i jednodniową do Lipska oraz Drezna. Miała też okazję poznać wielu uczniów z całej Europy, którzy również odbywali praktyki w tym samym miejscu.

- Projekt to duże wyzwanie i odskocznia od codziennej pracy. Zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Przede wszystkim przynosi ogromne efekty. Jednak wykorzystanie języka w praktyce i łamanie bariery językowej, która jest zawsze największym koszmarem dla uczniów, tam przychodzi im zdecydowanie łatwiej. Te efekty zawsze nauczyciela cieszą, tym bardziej, że uczniowie otwierają się, przełamują i zaprzyjaźniają - dodaje Ewelina Telega.

Ci, którzy z szansy odbycia zagranicznego stażu mogli skorzystać, najpierw musieli wykazać się na rozmowie kwalifikacyjnej. Brana pod uwagę była nie tylko znajomość języka obcego, ale również dobre oceny i zachowanie. Zakwalifikowani uczniowie do stażu musieli się też odpowiednio przygotować. Brali oni udział w warsztatach językowych i pedagogicznych. Każdy uczeń otrzymał wcześniej harmonogram wszystkich zajęć dodatkowych i został zobowiązany do uczestniczenia w spotkaniach zorganizowanych dla nich przez szkołę.

Podsumowanie tego dwuletniego projektu odbyło się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach, we wtorek. Zaczęło się od konkursu ekonomiczno - językowego, w którym udział wzięło pięć szkół z terenu powiatu kartuskiego - Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących oraz Zespół Szkół Technicznych z Kartuz, ZSP z Somonina, Przodkowa, a także Branżowa Szkoła z Sierakowic. Po konkursie uczniowie uczestniczyli w wykładzie o tematyce ekonomicznej, a na zakończenie stażyści podzielili się swoimi wrażeniami z wyjazdu. Pierwsi otrzymali też wyczekiwane Europasy. Ekonomiści na swoje, będą musieli jeszcze poczekać. Do tego czasu pochwalić mogą się dobrymi referencjami i certyfikatami, otrzymanymi od firm.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.