Budowa OMT ruszy już w 2019 roku?

czwartek, 7 czerwca 2018 r., 18:55
fot. MD-Z

Wszystko wskazuje na to, że w 2019 roku może rozpocząć się budowa długo wyczekiwanej przez mieszkańców regionu obwodnicy metropolitalnej. We wtorek Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów jednogłośnie opowiedział się za przyjęciem tej inwestycji do realizacji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Na tą inwestycję od lat czekają mieszkańcy Żukowa i całego regionu. Obwodnica Metropolitalna jest szczególnie istotnym przedsięwzięciem dla rozwoju Kaszub i całego Pomorza. Znacząco usprawni i odciąży dotychczasowy ruch z Trójmiasta w dalsze części regionu, jak i na południe Polski. Planowana w ramach zadania obwodnica Żukowa prowadząca od strony wschodniej z drogi krajowej nr 7 do drogi krajowej nr 20 w kierunku Kościerzyny ma być remedium na niewydolny obecnie układ komunikacyjny miasta. Przypomnijmy, że realizacja inwestycji kilkukrotnie była zagrożona - najpierw zaskarżono do sądu administracyjnego decyzję środowiskową, a w listopadzie 2017 roku zdjęto ją z wykazu projektów w ramach funduszu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska. O jak najszybsze przystąpienie do prac apelowali z burmistrzem Żukowa na czele, samorządowcy z całego regionu. Kaszubski Związek Pracodawców w imieniu przedsiębiorców z Pomorza zebrał prawie 12 tysięcy podpisów z apelem o przyśpieszenie budowy.

Wszystko wskazuje na to, że budowa, na którą czekano od lat rozpocznie się już w przyszłym roku. We wtorek, 5 czerwca, obwodnicę wpisano na listę zadań ministerialnych. Zatwierdził ją jednogłośnie Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i opowiedział się za przyjęciem jej do realizacji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Informację potwierdzili na czwartkowej konferencji prasowej burmistrz Żukowa - Wojciech Kankowski oraz poseł Stanisław Lamczyk.

- Liczymy, że ta inwestycja ruszy niebawem. Mówi się nawet o tym, że ta inwestycja może rozpocząć się w 2019 roku. Jesteśmy w takim regionie, który się tak bardzo rozwija, że brak obwodnicy Żukowa, Chwaszczyna i całej metropolii jest realnym hamulcem i realnym zagrożeniem dla życia naszych mieszkańców i naszych dzieci - mówił Wojciech Kanowski.

Burmistrz podkreślił, że działania żukowskiego samorządu wspierały rada powiatu kartuskiego, posłowie Stanisław Lamczyk i Kazimierz Smoliński, samorząd województwa pomorskiego, Związek Pracodawców Kaszubskich. Podziękował wszystkim za zaangażowanie.

- Ta szeroka współpraca przyniosła efekty, takie jak przyśpieszenie rozprawy w sądzie administracyjnym. Jestem posłem infrastruktury od dziesięciu lat, ale gdybym nie miał wsparcia burmistrza nie zdołałbym nic zrobić - mówił poseł Stanisław Lamczyk.

Jak poinformował poseł, koszt budowy obwodnicy, która będzie częścią drogi ekspresowej S6, szacuje się na 500 mln euro, czyli około 2 mld złotych. Szacowana wartość budowy całej S6 to około 10 mld złotych.

- Będziemy robić wszystko, by realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2019 roku jeszcze przed wyborami. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje w tej chwili całą dokumentację związaną z przetargiem. Zastanawialiśmy się, czy będą chętni do tego rodzaju partnerstwa. Jak tylko okazało się, że inwestycja ma być realizowana w okresie wyborów, zaczęły się zgłaszać duże firmy, które chcą przeczekać ten okres polityczny i zająć się budową. Są zainteresowani zarówno S6, jak i OMT - mówił poseł.

- Partnerstwo będzie polegało na tym, że firma prywatna wybuduje drogę i sfinansuje ją i będzie utrzymywała przez okres określony umową, natomiast rząd będzie płacić za użyczenie przejazdu. Samochody ciężarowe będą płaciły za przejazd trasą, ale samochody osobowe nie - wyjaśniał Stanisław Lamczyk.

- Obwodnica będzie miała bardzo duży wpływ na komunikację w gminie, ale również na rozwój gospodarczy. Już dziś widzimy, że przez cztery lata bardzo dużo firm wskazując swoje lokalizacje na terenie gminy Żukowo, zwłaszcza wzdłuż drogi krajowej nr 20 patrzy i sprawdza, jak długo będzie oczekiwała na obwodnicę metropolitalną. Ostatnio jedna duża inwestycja planowana w Miszewie, powstaje, dlatego, że jest perspektywa dużego dostępu komunikacyjnego dla samochodów transportowych. Od wielu lat przygotowujemy plan miejscowy żukowskiego korytarza inwestycyjnego, wzdłuż drogi krajowej nr 20. Znajdujące się tam tereny rolne zostaną przekształcone na przemysłowe. Wiele lat czekaliśmy i wiem, jak trudno było dojść do dzisiejszego dnia. Wtorek był dniem przełomowym. Wreszcie uwolniony zostanie transport i tranzyt na południe, kilkutysięczne Chwaszczyno i jeszcze większe Żukowo staną się wolne od korków. To bardzo ważny dzień dla inwestorów i przedsiębiorców - mówił Tomasz Szymkowiak, zastępca burmistrza Żukowa.

O tym, jak ważna jest ta inwestycja dla przedsiębiorców mówił Zbigniew Jarecki, prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców.

- Zebraliśmy 11.840 podpisów. O znaczeniu tej inwestycji nie muszę już mówić - paliwo, czas pracowników stojących w korkach, środowisko... W działaniach wspierali nas nie tylko przedsiębiorcy miejscowi. Mam mnóstwo podpisów z rejonu chojnickiego, bytowskiego. Kaszubski Związek Pracodawców obejmuje swoją działalnością prawie pół województwa. Dzięki obwodnicy zwiększy się ruch z portu w Gdyni w stronę południową - podkreślał prezes KZP.

Wojciech Kankowski poinformował również, że w planach jest również stworzenie łącznika obwodnicy z drogą wojewódzką nr 211.

- Często pojawiają się sugestie, że obwodnica dojdzie do drogi krajowej nr 20, ale co z drogą wojewódzką nr 211, która też generuje potężny ruch i pewnym wymiarze jest poddawana przebudowie. Gmina Żukowo, jako członek obszaru metropolitalnego złożyła propozycję do planu strategii mobilności, aby przewidzieć łącznik obwodnicy z Glincza do drogi 211, tak aby ruch z części od Kartuz mógł być wyprowadzony na obwodnicę. Skonsultowaliśmy z wojewódzkim biurem planowania przestrzennego tzw. Nową Kielnieńską, która ma wyprowadzić ruch z Chwaszczyna, nową drogą w kierunku Gdańska, a także rozważamy lokalizację wyprowadzenia ruchu z węzła Miszewo, tak, by ominąć bardzo urbanizujące się obszary między Baninem a Miszewem, bo ta droga powiatowa jest najbardziej obciążoną w całym Kartuskiem - mówił burmistrz.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.