Kartuzy. Kiedy zakończą się prace na deptaku?

piątek, 8 czerwca 2018 r., 09:37
Zdjęcia z poniedziałku, 4 czerwca Zdjęcia z poniedziałku, 4 czerwca fot. MD-Z

Najprawdopodobniej upłyną jeszcze dwa miesiące zanim kartuski deptak zostanie oficjalnie oddany do użytku. Ostateczny termin ukończenia prac i wydania pozwolenia na użytkowanie upływa 10 sierpnia. Jak zapewnia magistrat, największe uciążliwości związane z remontem zakończą się wcześniej. Do końca czerwca na deptaku mają pojawić się już płytki.

Przypomnijmy, że inwestycja początkowo miała zostać zrealizowana do końca kwietnia. Niestety okazało się, że grunt pod płytą deptaku nie ma nośności. W związku z tym konieczna była jego wymiana, co znacznie wydłużyło prace.

- Wykonawca chciał rozpocząć prace już w lutym, niestety przyszły dość duże mrozy, ścięło ziemię i musieliśmy odczekać. Po zdjęciu starej kostki okazało się, że położono ją na typowej glinie. Przystępując do inwestycji wzorowaliśmy się na odwiertach, które robiono na Rynku. Nikt przez lata nie wykonał ich na Dworcowej. Musieliśmy przygotować całą dokumentację, bo inwestycja jest objęta siedmioletnią gwarancją. Przygotowanie dokumentów trochę trwało, ale prace są teraz prowadzone bardzo intensywnie - mówił Mieczysław Gołuński.

Wykonawca inwestycji musiał wybrać grunt na głębokość 30 cm. Konieczne było przygotowanie konstrukcji pod płytki. Wylano tam zagęszczane kruszywo, beton chudy, betonową warstwę konstrukcyjną, wykonano też hydroizolację. Na tych warstwach ułożone zostaną płytki.

- Czas wiązania betonów wynosi około 28 dni. W ubiegłym tygodniu przeprowadzono badania, po których stwierdzono, że dzięki sprzyjającej pogodzie nastąpi to szybciej. Pogoda w tym roku sprzyja inwestycjom. Wykonawca w przyszłym tygodniu chce skończyć płytę główną Rynku i wejść na deptak - wyjaśniał burmistrz.

Jak poinformował burmistrz, w związku z koniecznością wykonania dodatkowych prac koszt realizacji inwestycji wzrośnie o około 100.000 zł.

Termin zakończenia robót i uzyskania pozwolenia na użytkowanie upływa 10 sierpnia. Jeśli warunki pogodowe dopiszą, do końca czerwca na deptaku pojawią się już gresowe płytki.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.