Kandydaci do WOT zapoznali się z miejscem pełnienia służby

sobota, 9 czerwca 2018 r., 08:04
fot. nadesłane/Wojska Obrony Terytorialnej

W środę, 6 czerwca w słupskim WKU odbyło się spotkanie przedstawicieli Dowództwa 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej z kandydatami na żołnierzy WOT.

Spotkanie z przyszłymi terytorialsami prowadził Zastępca Dowódcy 7PBOT ppłk Krzysztof Hurtak. Aspirującym na żołnierzy WOT zaprezentowano w formie prezentacji strukturę 7PBOT, teren jej działania oraz w ogólnym kontekście przesłanie i cel, jakie przyświecają tworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zainteresowani zaczerpnęli szczegółowych informacji, jaką drogę muszą przebyć by osiągnąć zamieżony cel, którym jest zostanie żołnierzem Terytorialnej Służby Wojskowej. Istotną informacją jest to, że swoją służbę rozpoczną w 71 Batalionie Lekkiej Piechoty w Malborku, lecz w przyszłości chętni do kontynuowania służby będą mogli przenieść się do tworzonych 72 blp lub 73 blp w Słupsku.

Kandydaci na żołnierzy WOT poznali dokładny harmonogram szkolenia. Osoby wstępujące w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, które nie posiadają doświadczenia wojskowego, muszą przejść szkolenie podstawowe, tzw. szesnastkę, trwające 16 dni i zakończone przysięgą wojskową. Żołnierzy rezerwy czeka krótsze, 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Proces szkolenia terytorialsów trwa 3 lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym.

- W kandydatach na żołnierzy TSW widzę przede wszystkim duży potencjał, zaangażowanie i chęć wstąpienia w szeregi Wojskach Obrony Terytorialnej, by jak najlepiej służyć Polsce - ocenił przyszłych żołnierzy ppłk Krzysztof Hurtak.

Zainteresowani mieli również możliwość wypełnienia kwestionariusza osobowego kandydata do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Spotkanie w słupskim WKU cieszyło się dużym zainteresowaniem.

- Postanowiłem dołączyć do WOT, ponieważ wojsko jest moją pasją. Dzięki Terytorialnej Służbie Wojskowej mam możliwość, bez konieczności rezygnowania z pracy, by spełnić swoje marzenie o zostaniu żołnierzem - powiedział jeden z uczestników spotkania.

Kolejnym krokiem w kierunku wcielenia w szeregi WOT jest spotkanie z komisją kwalifikacyjną, która ma formę rozmowy sprawdzającej wiedzę przyszłego terytorialsa z zakresu udostępnionych materiałów informacyjnych. Podczas spotkania analizowana jest także dokumentacja dostarczona przez kandydata, na podstawie której komisja stwierdza, czy zostały spełnione wszystkie kryteria rekrutacji. Następnie, po pozytywnym przejściu badań lekarskich, należy odebrać powołanie i udać się na pierwsze szkolenie w wyznaczonej jednostce WOT.

nadesłane/Maciej Szalbierz/Wojska Obrony Terytorialnej

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.