Jak najchętniej bierzemy kredyt?

piątek, 8 czerwca 2018 r., 12:03
fot. nadesłane

Dane podawane w różnych raportach i przez takie instytucje jak np. Biuro Informacji Kredytowej czy Związek Banków Polskich pokazują, że ok. 50% pełnoletnich Polaków posiada jakiś kredyt. Na co pożyczamy, kiedy i w jaki sposób to robimy? Przyjrzyjmy się sytuacji kredytowej Polaków.

Na co pożyczamy

Najczęściej udajemy się do banku po stosunkowo niewielki kredyt na sfinansowanie niedużych wydatków, takich jak zakup sprzętu domowego (np. komputery, telefony, urządzenia RTV i AGD), załatanie dziurawego budżetu domowego czy remont mieszkania. Często pożyczamy również na zakup samochodu (wiele osób korzysta z ofert znajdujących się w rankingu kredytów samochodowych kredytowo.org) i spłatę wcześniejszych długów. Nic więc dziwnego, że kredyty konsumpcyjne stanowią aż 48% wszystkich zobowiązań Polaków. Rzadziej, ale znacznie większe kwoty pożyczamy w ramach kredytów hipotecznych, które stanowią 15% wszystkich kredytów, ale pod względem wartości składają się aż na 70% łącznej kwoty zobowiązań kredytowych Polaków.

Kto pożycza

Przeważającą grupą kredytobiorców są osoby z grupy wiekowej 35-44 lat, którzy odpowiadają za 23% wszystkich zaciągniętych kredytów. Najwięcej kredytobiorców mieszka w województwach lubuskim i wielkopolskim, gdzie zadłużone są 53% populacji. Z kolei najrzadziej wspomagają się kredytem mieszkańcy województwa podkarpackiego, w którym "tylko" 39% mieszkańców spłaca zobowiązywanie wobec banków. Pod względem płci obciążenie kredytowe rozkłada się po równo, choć kobiety nieco częściej sięgają po kredyty hipoteczne. W przypadku tych kredytów bardzo ważna jest zdolność kredytowa, dlatego przed złożeniem wniosku sprawdź, jak obliczyć zdolność kredytową.

W jaki sposób pożyczamy

Co oczywiste, kredyty hipoteczne zaciągamy bezpośrednio w banku ze względu na skomplikowanie tego rodzaju produktów i wielość wymaganych dokumentów. Często wspomagamy się też usługami pośredników i doradców kredytowych niezależnych wobec banków. Jeśli chodzi o kredyty konsumpcyjne, w celu ich pozyskania coraz większa liczba Polaków korzysta z nowoczesnych technologii, zaciągając je za pośrednictwem Internetu czy aplikacji mobilnej.

Jak spłacamy

Zadłużenie Polaków rośnie z roku na roku - podobnie jak odsetek kredytobiorców, którzy nie wywiązują się na czas ze swoich zobowiązań. Jak wynika z danych udostępnionych przez BIG InfoMonitor, w tarapaty związane z kłopotami z terminową spłatą kredytu wpadło już ok. 2,5 mln Polaków, czyli 16% kredytobiorców. Suma wszystkich nieuregulowanych na czas zobowiązań wynosi prawie 70 mld zł i sukcesywnie wzrasta. Należy jednak pamiętać, że liczba ta obejmuje nie tylko same kredyty, ale również alimenty, rachunki za media, grzywny i mandaty za jazdę "na gapę" komunikacją miejską.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.