Dekada bezinteresownego pomagania - wspaniały jubileusz 10-lecia Wolontariatu 50+

poniedziałek, 11 czerwca 2018 r., 15:34
fot. AL

Są przykładem na to, że pomaganie uzależnia, a darowane dobro powraca ze zdwojoną siłą. Zawiązały grupę na potrzeby realizowanego 12 lat temu programu. Dziś nie wyobrażają sobie codzienności bez wspólnych spotkań i działalności na rzecz drugiego człowieka. Mowa o Wolontariacie 50+ ze Stężycy, który w sobotę uroczyście świętował 10-lecie działalności. Z tej okazji posypały się słowa wdzięczności, uznania i gratulacji od współpracujących stowarzyszeń i samorządu.

W sobotę w Pażęcach odbyła się wyjątkowa uroczystość, która zgromadziła osoby, które od ponad dziesięciu lat bezinteresownie działają na rzecz lokalnej społeczności, organizując i angażując się w liczne akcje charytatywne oraz społeczne. Wolontariat 50+ ze Stężycy świętował bowiem dziesięciolecie istnienia. Współpracujące z nim stowarzyszenia i przedstawiciele władz gminy Stężyca przybyli więc, by podziękować im za ich działalność i życzyć wytrwałości na kolejne lata.

- Każdy jubileusz jest niezwykłym świętem i wydarzeniem, jest też okazją do dokonania oceny dotychczasowych osiągnięć oraz wyznaczania nowych celów i zadań. Skłania do refleksji, wspomnień i przemyśleń. W codziennym biegu życia niewiele mamy czasu do refleksji i podsumowanie tego, co udało się nam dokonać. Jedną z chwil, która pozwala nam zatrzymać się, spojrzeć w przeszłość i pomarzyć o przyszłości jest właśnie jubileusz. Niech to święto będzie powodem do zadowolenia oraz bodźcem do dalszego działania. Wszystkiego dobrego, charyzmy, optymizmu, zapału i uśmiechu na co dzień - życzyła w imieniu wójta, jak i swoim sekretarz gminy Stężyca, Ewa Borzestowska.

- Z okazji 10-lecia utworzenia Wolontariatu 50+ składamy wam szczere gratulacje. Pracowitość, motywacja, determinacja, chęć doskonalenia się, wytrwałość, sumienność, czy dobra organizacja - to dzięki tym cechom jesteście z nami już 10 lat. Życzymy wam, abyście były z nami jak najdłużej, jak do tej pory zawsze uśmiechnięte, pełne energii i chęci pomocy, by każdego dnia dopisywało wam zdrowie i dobry humor - mówiła z kolei dyrektor miejscowej biblioteki, Gabriela Formela.

Jubileusz był też okazją do przypomnienia historii powstania Wolontariatu 50+. A wszystko zaczęło się 12 lat temu z inicjatywy śp. Gabrieli Gołaty, która na potrzeby realizacji programu poszukiwała grupy pań w wieku 50+. W tym celu zwróciła się do dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Stężycy, Hanny Stencel.

- Można powiedzieć, że zostałyśmy zwerbowane przez Hanię. Początkowo było nas 16 osób. Przeszłyśmy szkolenia, uświadomiono nam na czym polega wolontariat. Miałyśmy stworzyć stowarzyszenie, ale uznałyśmy, że lepiej być nieformalną grupą. Chciałyśmy działać, a nie tracić czas na biurokrację. I tak działamy już ponad dziesięć lat - wspomina Irena Ziomkowska, szefowa Wolontariatu 50+, która funkcję tę pełni od początku istnienia grupy.

Systematycznie pomagają i zajmują się podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Stężycy. Pierwszą akcją, w którą się zaangażowały, była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w styczniu 2007 roku. Ponadto aktywnie włączają się w akcję "Żonkil", uczestniczą w festiwalu kolęd, przygotowują stężyckie stoisko na maratonie Kaszebe Runda, trzy, cztery razy do roku organizują zabawy dla seniorów. Ich inicjatywy zawsze wspierane są przez władze gminy Stężyca.

- Z roku na rok się rozwijamy i działamy. Najważniejszym naszym celem była i jest działalność na rzecz seniorów. Warto jednak podkreślić, że wolontariat to nie tylko pomaganie innym, ale też sobie. Dzięki tej grupie wychodzimy z domu, spotykamy się, rozmawiamy. Wspólnie świętujemy swoje urodziny - mówi Irena Ziomkowska.

Obecnie stężycki Wolontariat 50+ liczy 23 członkinie. Najbardziej są dumne z tego, że działają już ponad dekadę i wciąż nie mają dość.

- Nikt nikogo nie zmusza do działania, a jednak panie chcą. Jednego roku zrobiłyśmy sobie przerwę letnią. Pod koniec sierpnia panie już nie mogły doczekać się wspólnego spotkania - przyznaje Maria Górak.

- Jesteśmy dumne z tego, że zawsze potrafimy się zorganizować i jesteśmy tam, gdzie nas potrzebują - dodaje Irena Ziomkowska.

A czego panie życzyłyby sobie na kolejne lata działalności?

- Wytrwałości i siły w działaniu. Nie ma co ukrywać, że jesteśmy coraz starsze, dokuczają nam już pewne dolegliwości. Życzyłybyśmy sobie też zrozumienia w środowisku, ale przede wszystkim zdrowia i wytrwałości - podsumowuje szefowa Wolontariatu 50+.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.