Legionella w kościerskim szpitalu - pacjenci mają zakaz korzystania z pryszniców

wtorek, 12 czerwca 2018 r., 12:19
fot. archiwum

Kościerski sanepid wydał decyzję administracyjną nakazującą wyłączyć z eksploatacji urządzenia i instalacje wody ciepłej na Oddziale Dziecięcym szpitala oraz zakazał używania pryszniców w całym budynku szpitalnym. Ma to związek z wykryciem bardzo wysokiego stężenia bakterii Legionella, która może wywoływać ostrą chorobę zakaźną, wieloukładową, najczęściej z dominującymi objawami zapalenia płuc.

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie wykryto bakterie z rodzaju Legionella. Jej bardzo wysokie stężenie odnotowano na Oddziale Dziecięcym. W związku tym w szpitalu obowiązuje zakaz korzystania z pryszniców.

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kościerzynie wydał decyzję administracyjną nakazującą wyłączyć z eksploatacji urządzenia i instalacje wody ciepłej na Oddziale Dziecięcym szpitala oraz zakazał używania pryszniców w całym budynku szpitala w Kościerzynie - informuje Anna Obuchowska, zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

- Szpital przeprowadza działania naprawcze mające na celu wyeliminowanie bakterii Legionella sp. (dezynfekcja termiczna - przegrzew wody do temperatury ok 70C) - dodaje.

Legionella może wywoływać ostrą chorobę zakaźną, wieloukładową, najczęściej z dominującymi objawami zapalenia płuc. Zakażenie się nią występuje poprzez wdychanie aerozolu skażonego bakterią Legionella. Bakterie wnikają do pęcherzyków płucnych. Nie stwierdzono przenoszenia się zakażenia podczas bezpośredniego kontaktu międzyludzkiego.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.