Koncentrator czy butle tlenowa - co wybrać?

wtorek, 12 czerwca 2018 r., 15:40
fot. nadesłane

Fabryka a magazyn czystych mas powietrza - tak w wielkim skrócie można porównać koncentrator tlenu oraz butlę tlenową, które znalazły bardzo szerokie zastosowanie w tlenoterapii. Pierwszy z wyżej wymienionych sprzętów jest wynalazkiem dużo nowocześniejszym, z kolei drugi przystępniejszym cenowo. O plusach obu urządzeń w poniższym zestawieniu.

Różnica w działaniu

Porównując koncentrator i butlę, warto zwrócić uwagę jednak w głównej mierze nie tyle na innowacyjność konstrukcyjną, czy też koszt z jakim wiąże się inwestycja w wysokiej klasy sprzęt, ale przede wszystkim na zasadnicze różnice wiążące się z mechanizmem pracy jednego i drugiego urządzenia. Koncentrator czerpie powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje, a później - w oparciu o działanie specjalnych sit - przepuszcza je w celu oddzielenia tlenu od azotu. Azot wędruje ponownie do wnętrza, z kolei tlen trafia do płuc podłączonego do aparatury pacjenta. Butla natomiast tworzona jest tak, by mogła magazynować w sobie tlen znajdujący się pod olbrzymim ciśnieniem, który wraz z użytkowaniem sprzętu jest stopniowo uwalniany, przenikając do organizmu ludzkiego.

Argumenty za i przeciw

Zdecydowanie numerem jeden, jeśli chodzi o względy bezpieczeństwa, jest koncentrator tlenu, który - o ile pochodzi od renomowanych marek takich jak dystrybuowane przez profesjonalny serwis medyczny Elektrotechmed - nie jest narażony na wybuchanie, co niestety może mieć miejsce w przypadku zastosowania klasycznej butli. Dodatkowo nadmienić warto o finansowej zalecie koncentratora - eksploatowanie tego urządzenia ogranicza się wyłącznie do kosztów inwestycji w urządzenie oraz pobór prądu. Z kolei butla okazuje się cichsza w eksploatacji, wybawiając lokatorów od uporczywego hałasu generowanego przez nowocześniejsze, ale i głośniejsze koncentratory. Wreszcie minus butli wiążący się z koniecznością jej ponownego napełniania, każdorazowo po wyczerpaniu. Biorąc pod uwagę intensywne zastosowanie, niestety działa to na niekorzyść pacjenta i z pewnością jest mniej komfortowe niż niewymagający wręcz żadnej fatygi koncentrator.

Dzierżawa jednego a drugiego

Nie musisz nabywać ani butli, ani koncentratora na własność. Nawet, jeśli zmuszony jesteś stale korzystać z urządzenia do tlenoterapii, masz sposobność wyboru opcji wynajmu obu tych sprzętów, co proponują specjalistyczne ośrodki działające na zasadach wypożyczalni. Generalnie koncentrator jest dużo powszechniejszy w ofertach profesjonalnych placówek, a na to wpływ ma innowacyjność aparatu i jego bardzo łatwa obsługa. W Elektrotechmed, przykładowo, sprzęt wybrany przez pacjenta jest dostarczany bezpośrednio do wynajmującego go klienta, co zawsze odbywa się po gruntownym sprawdzeniu prawidłowości działania mechanizmu. Mamy zatem pewność, że trafia do nas wyłącznie certyfikowane i należycie pracujące urządzenie najwyższej jakości.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.