Kilkaset dzieci z całego powiatu podglądało pracę policji

środa, 13 czerwca 2018 r., 15:06
fot. DS

Jest tylko jeden dzień w roku, kiedy można na własnej skórze przekonać się jak wygląda praca policji wewnątrz jednostki, nie ponosząc przy okazji żadnych konsekwencji. Właśnie dzisiaj Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach, wszystkim chętnym otworzyła nie tylko drzwi, ale też najciekawsze miejsca na komendzie.

Tylu chętnych do dobrowolnego zamknięcia się w celi, policjanci na pewno jeszcze nie mieli.

Kilkaset dzieci z kilkunastu szkół z terenu powiatu kartuskiego, odwiedziło dzisiaj Komendę Powiatową Policji w Kartuzach, która już tradycyjnie z okazji Dnia Dziecka, zorganizowała Dzień Otwarty. To jedyna okazja, aby móc doświadczyć jak wygląda praca policji od wewnątrz. Podekscytowani tym wydarzeniem uczniowie klasy 1 a oraz 1 b z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie, z którymi dzisiaj zwiedziliśmy komendę, jeszcze przed wejściem do środka wiedzieli, że najbardziej będzie im się podobać więzienie i pistolety. Nie zawiedli się, bo mieli okazję zarówno obejrzeć świat zza krat i odwiedzić policyjną strzelnicę.

- Zależy nam na tym, aby dzieci zobaczyły jak naprawdę wygląda nasza praca i z jakich elementów się składa. Dlatego oprowadzamy je po każdym piętrze i wydziale. Na Dzień Otwarty przychodzą małe dzieci, więc połowa z nich chce być strażakiem albo policjantem, ale my chcemy przybliżyć im naszą pracę i pokazać policjantów od tej ludzkiej strony, aby dzieci wiedziały, że nie należy się nas bać, wręcz przeciwnie - mogą liczyć na naszą pomoc - tłumaczy Daria Olchowik, p.o. oficera prasowego KPP w Kartuzach.

Podczas Dnia Otwartego odwiedzający mogą zobaczyć na czym polega praca technika kryminalnego, odcisnąć swoje palce, potrzymać prawdziwą broń, wcielić się w rolę policjanta na strzelnicy, wsiąść do radiowozu czy zamknąć się w celi. Wrażenie na dzieciach robi też stanowisko dyżurnych, którzy mają podgląd na miejski monitoring i są w ciągłym kontakcie z patrolującymi policjantami.

- Dzieci są niesamowite i każdorazowo zaskakują nas pytaniami i swoimi teoriami na temat naszej pracy. Już wiemy, że ćwiczymy na siłowni po to, by utrzymać ciężką broń. Dzieci zaskakują nas też swoją wiedzą. Trochę przerażające jest to, że nawet pierwszoklasiści znają nazwy broni i jak sami mówią, wiedzą to z gier. To też nasza rola, aby uświadamiać ich, że lepiej z bronią nie mieć nic wspólnego. Podczas spotkań przypominamy też dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które są szczególnie istotne w trakcie zbliżających się wakacji - tłumaczy asp. sztb. Dorota Rakowska.

Dla osób zainteresowanych pracą w Policji zostało przygotowane specjalne stoisko, przy którym można było dowiedzieć się jakie są zasady naboru do służby. Policjantów brakuje i każdorazowo oprowadzający po komendzie o tym przypominali i zachęcali do pracy w służbie. Ci, którzy chcieliby się przekonać jak wygląda codzienność policjantów, będą mieli okazję za rok.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.