Sztuka filcem malowana - pokaz fantazyjnych tkanin w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach

czwartek, 14 czerwca 2018 r., 14:16
fot. nadesłane/Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

Piękne, unikatowe tkaniny autorstwa Anny Skuczyńskiej podziwiać można było w piątek, 8 czerwca w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach podczas pokazu "Filcem malowane". Dzieła artystki zachwyciły gości przybyłych na wystawę.

Anna Skuczyńska jest projektantką i autorką wielu oryginalnych prac na tkaninach unikatowych. Specjalizuje się w artystycznym  filcowaniu na mokro. Tworzy fantazyjne tkaniny o pięknych barwach i oryginalnych wzorach. Artystka tworzy na naturalnym jedwabiu i w wełnie. Sama projektuje swoje dzieła. W swoim dorobku ma malowane filcem jedwabne szale, sukienki, tuniki, kamizele, torby i wiele innych.

- Filcowanie to moja wielka pasja, a jednocześnie sposób na życie. Surowiec ten nie jest prosty w okiełznaniu i mimo dużego doświadczenia, praca z delikatną wełną ciągle pozwala mi na odkrywanie coraz to nowych możliwości jej zastosowania… Spod moich rąk wychodzą doskonałe jakościowo unikaty o pięknych barwach i oryginalnych wzorach - "malowane filcem" jedwabne szale, torby, odzież, kwiaty oraz elementy dekoracyne do aranżacji mieszkań jak pufy-siedziska, poduszki, czy lampy - pisze o sobie artystka na swojej stronie www.filcemmalowane.eu.

- Fascynujące jest to, iż w pracy z wełną i jedwabiem nie ma możliwości wykonania dwóch identycznych rzeczy , gdyż filcowanie na mokro rządzi się swoimi prawami. Można zrobić podobną pracę ale nigdy nie identyczną. Czasami to ja idę za tropem układających się włókien, które same szepczą mi jak je ułożyć idealnie. I ta niepowtarzalność jest tym co mnie w mojej pracy fascynuje i pociąga - podkreśla.

Artystka prezentowała swoje dzieła w piątkowy wieczór w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Na pokaz przybyło kilkudziesięciu gości, w tym Mieczysław Grzegorz Gołuński burmistrz Kartuz, Ryszard Mielewczyk przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego oraz przyjaciele muzeum i artystki.

- Pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a prace pani Ani wzbudziły   entuzjazm i podziw  wśród obecnych,  którzy docenili naturalne tkaniny, a przede wszystkim talent i pasję artystki - relacjonuje Barbara Kąkol, dyrektor muzeum.

Prezentacji prac towarzyszyła lekcja pokazowa tanga prowadzona przez Elżbietę Wilk doświadczoną instruktorkę tanga oraz pokaz tanga w wykonaniu pary tanecznej, w którym pani Elżbiecie partnerował Krzysztof Kwintal.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.