Pół wieku w służbie mieszkańcom - złoty jubileusz OSP Kistowo

sobota, 16 czerwca 2018 r., 19:02
fot. AL

50 - tyle lat działa już Ochotnicza Straż Pożarna w Kistowie. W sobotnie popołudnie druhowie nie tylko miejscowej jednostki spotkali się, by wspólnie świętować złoty jubileusz aktywnej działalności na rzecz mieszkańców. Z tej okazji posypały się słowa uznania, wdzięczności i podziękowania oraz odznaczenia dla strażaków.

"Bogu na chwałę - ludziom na ratunek" - i tak już od pół wieku. Minione 50 lat ochotnicy z Kistowa spędzili na ratowaniu mienia i życia ludzkiego. W sobotę uroczyście uczczono jubileusz 50-lecia istnienia jednostki, oddając hołd strażakom, którzy odeszli na wieczną służbę i dziękując druhom kontynuującym strażacką pasję bezinteresownego niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele w Sulęczynie. Po nabożeństwie wszyscy udali się pod remizę OSP w Kistowie, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości. Jubileusz był bez wątpienia doskonałą do przypomnienia zebranym historii jednostki. Przybliżył ją prezes jednostki dh Piotr Kukowski.

- Jubileusz 50-lecia OSP Kistowo przypada w setną rocznicę odzyskania prze Polskę niepodległości, a więc jest najbardziej sprzyjającą okazją do podsumowania jej działalności. Cofnijmy się zatem wstecz, aby uzmysłowić sobie bohaterstwo, ofiarność i poświęcenie naszych ojców i braci w społecznej służbie, w walce z żywiołem dla dobra naszych bliźnich i całej społeczności kistowskiego środowiska. Wspominamy tę działalność, by oddać hołd wszystkim druhom, którzy nie doczekali tej uroczystej chwili, a położyli ogromne zasługi w rozwój ochrony przeciwpożarowej. Wspominamy również dlatego, by z efektów ich bezinteresownej i trudnej służby czerpać przykład i siłę do zadań, które nas czekają - podkreślał dh Piotr Kukowski.

Zebranie założycielskie OSP Kistowo odbyło się 20 lutego 1968 roku. Do ochotniczej straży pożarnej wstąpiło 15 osób, a na ich czele stanął Jan Kukowski jako prezes. Początkowo strażacy wyposażeni byli jedynie w pompę i węże. W 1984 roku wybudowano strażnicę i świetlicę wiejską. Dwa lata później strażacy otrzymali pierwszy samochód - marki Żuk. W 1998 roku w dowód uznania za trud i bezinteresowną służbę społeczeństwo ufundowało sztandar OSP. W 2000 roku nastąpiło upragniona rozbudowa strażnicy, a trzy lata później zakupiono nowszy wóz bojowy. Obecnie strażacy czynią starania o nowy samochód.

- Nasi poprzednicy, jak i my dzisiaj, działamy nieprzerwania od 50 lat według zawołania "Bliźniemu na pomoc, Bogu na chwałę". Tak, jak nasi przodkowie chcemy być ważnym czynnikiem tworzenia wokół jednostki pozytywnego wizerunku, co zaowocuje dalszym wsparciem naszego lokalnego społeczeństwa - podsumował dh Kukowski.

Sobotnia uroczystość była też sposobnością do podziękowania druhom za ich bezinteresowną służbę. Goście nie szczędzili więc słów wdzięczności w kierunku ochotników, którzy na co dzień ofiarnie i z poświęceniem spieszą z pomocą potrzebującym.

- Strażak utożsamiany jest z bezinteresownym bohaterstwem, wrażliwością na krzywdę bliźniego, chęcią niesienia pomocy, nadludzką odwagą, niekiedy graniczącą z szaleństwem, który rzuca na szalę własne życie. Znajduje to odzwierciedlenie w pięknych słowach przysięgi, którą każdy strażak nosi w sercu. Te słowa to żywa ofiara, których przykładów możemy doświadczać każdego dnia i za tą 50-letną ofiarę jestem wam wdzięczna. Z okazji jubileuszu pragnę życzyć wam wszelkiej pomyślności, opieki św. Floriana i przede wszystkim bezpiecznych powrotów do domu z każdej akcji - mówiła posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

- To wielkie święto tych, którzy w swojej działalności zawsze kierowali się najwspanialszymi ideami służenia społeczeństwu, niesienia pomocy poszkodowanym, ratującym życie, zdrowie i mienie. Zarówno dziś, jak i 50 lat temu odwaga i troska o drugiego człowieka zawsze cechowały strażaków ochotników. Wasza postawa i motywacja ludzi zawsze spieszących na pomoc zasługują nie tylko na nasza wdzięczność, ale na szacunek wszystkich mieszkańców powiatu kartuskiego. Życzymy wam, aby powodów do strażackich interwencji było jak najmniej, a pomyślność i spełnienie dawały satysfakcję z podejmowanych trudów tej służby - życzyła starosta kartuski, Janina Kwiecień.

- Drodzy druhowie, bezpieczeństwo dla Rady Gminy jest bardzo ważne i myślę, że widać to w gminie. Sukcesywnie modernizujemy jednostki, zakupujemy sprzęt, Pozostał nam tylko zakup samochodu dla OSP Kistowo. Pierwszy krok w tym kierunku został już poczyniony, więc mam nadzieję, że w końcu samochód trafi do Kistowa. Z okazji jubileuszu w imieniu całej rady, chciałbym podziękować za ofiarną służbę na rzecz ratowania mienia, życia, zdrowia i ludzkiego - dodawał Kazimierz Gliniecki, Przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno.

Nie obyło się też bez odznaczenia i uhonorowania zasłużonych strażaków.

Lista odznaczonych strażaków:

Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
dh Jacek Bronk
dh Jan Kropidłowski

Brązowym Medalem za Zasługi Pożarnictwa odznaczeni zostali:
dh Karol Bronk
dh Adam Kukowski
dh Marcin Ziaja

Odznaką Strażak Wzorowy wyróżnieni zostali:
dh Daniel Bronk
dh Michał Denisewicz
dh Wojciech Kropidłowski

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.