Usmażą gigantycznego naleśnika z truskawkami. Chcą ustanowić nowy rekord Polski

poniedziałek, 18 czerwca 2018 r., 13:39
fot. nadesłane

Olbrzymich rozmiarów naleśnik już 30 czerwca zostanie usmażony w Chmielnie. Ma liczyć ponad 100 metrów długości! Gigantyczny placek powstanie podczas trzeciej edycji Festiwalu Truskawek Kaszubskich. Organizatorzy imprezy chcą w jej trakcie pobić nowy rekord Polski. W poprzednich edycjach festiwalu powstały już rekordowa zupa truskawkowa i koktajl.

Liczący ponad 100 metrów długości naleśnik z truskawkami będzie główną atrakcją tegorocznego Festiwalu Truskawek Kaszubskich. W ubiegłym roku w Chmielnie ustanowiono rekord Polski na największy koktajl z truskawek (przygotowano 120 l koktajlu), natomiast dwa lata temu rekordową zupę (powstało 1000 porcji).

- Mieliśmy już rekordową zupę i koktajl, na tegoroczną edycję szukaliśmy kolejnej potrawy z truskawkami w roli głównej padło na naleśnika. Będzie miał ponad sto metrów. Stworzymy go z ponad tysiąca mniejszych naleśników. Mamy szczegółowe wytyczne dotyczące tego, jak ma zostać zwinięty. W środku będzie oczywiście farsz truskawkowy - informuje Edyta Klasa, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielenie.

Najdłuższy naleśnik w Polsce mierzył dotąd 100,9 m i powstał 30 sierpnia 2015 r. na V Będzińskiej Biesiadzie Smaków. Składał się on z 1118 mniejszych naleśników, które smażono przez około 12 godzin. Naleśniki połączono na specjalnie przygotowanych stołach, pokryto dżemem z czarnej porzeczki i sosami truskawkowym i czekoladowym. Twórcy gigantycznego naleśnika zużyli 150 litrów mleka, 45 kg mąki, 200 jajek, 25 kg dżemu oraz po 3 litry sosu truskawkowego i czekoladowego. Jak będzie w Chmielnie? Przekonamy się już 30 czerwca.

Festiwal Truskawek Kaszubskich, jak podkreślają organizatorzy, to impreza otwarta na konsumentów zainteresowanych świeżymi i przetworzonymi truskawkami z Kaszub i innymi wysokiej jakości produktami z regionów Polski.

Tradycyjnie festiwalowi towarzyszyć będą również konkursy - "Z truskawką w roli głównej" na najładniejsze stoisko truskawkowe, na najlepszą truskawkową kreację oraz na najlepszy produkt z truskawek o Puchar Ministra Rolnictwa.

Konkurs na najlepszy produkt z truskawek kaszubskich skierowany jest zarówno do amatorów jak i profesjonalistów, osób indywidualnych, grup formalnych oraz podmiotów prowadzących działalność na obszarze produkcji truskawki kaszubskiej, tj. powiatu kartuskiego, powiatu kościerskiego, powiatu bytowskiego oraz gmin: Przywidz, Wejherowo, Luzino, Szemud, Linia, Łęczyce oraz Cewice. Każdy uczestnik Konkursu ma prawo zgłosić maksymalnie po jednym produkcie w każdej z dwóch kategorii - przetwory z truskawek kaszubskich oraz desery z truskawek kaszubskich. Szczegółowe regulaminy konkursów znaleźć można znaleźć tutaj.

Festiwal ma promować produkty regionalne i dzieła twórców ludowych. Osoby, które chciałyby zgłosić swoje stoisko mogą to wciąż uczynić. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.