Dlaczego budowa domu jednorodzinnego w 2018 roku będzie bardziej kosztowna?

wtorek, 19 czerwca 2018 r., 08:38
fot. nadesłane

Jeśli jesteś jedną z osób, która planuje budowę domu jednorodzinnego na rok 2018, warto abyś zapoznał się z poniższym tekstem. Pierwsze informacje nie są optymistyczne - jeśli realizacja projektu domu jednorodzinnego przypadła na bieżący rok, zapłacisz za nią więcej niż w ubiegłym. Jest kilka przyczyn takich trendów na rynku budowlanym, nie oznacza to jednak, że przezorni i sprytni inwestorzy nie znajdą oszczędności.

Ceny mieszkań oddanych do użytku przez deweloperów stale rosną, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich. Fakt, że za mieszkanie trzeba dziś płacić równie duże pieniądze, jak za wybudowanie domu jednorodzinnego sprawił, że inwestorzy chętniej wybierają tę drugą opcje. Im więcej chętnych do inwestowania, tym bardziej elitarne wydają się niektóre z usług związanych z realizacją projektu domu jednorodzinnego. Także zwiększenie popytu na budowę domów jednorodzinnych stało się pokłosiem rozbudowy sieci dróg w Polsce - jest ich zdecydowanie więcej i są w lepszym stanie.

Polaków stać na zakup projektu domu jednorodzinnego i zrealizowanie swojej własnej inwestycji. Wpływa to ceny materiałów i usług związanych z tym rynkiem. W 2018 r. będziemy zmuszeni zapłacić za realizację około 10% więcej, niż w roku ubiegłym. Tyczy się to budowy domów jednorodzinnych do 150 metrów kwadratowych powierzchni. Dla większych lub nietypowych projektów domów jednorodzinnych ten trend zmienia się liniowo.

To, co zaboli nas po kieszeni najbardziej, to koszt fachowej ekipy budowlanej. Usługi murarskie czy dekarskie są dziś bardzo w cenie. Budując dom jednorodzinny musimy być tego świadomi i uwzględnić to w kosztorysie. Wielu fachowców wyjechało za granicę, inni mają zapełnione grafiki na miesiące, a nawet lata do przodu, przez co mogą dyktować niebotyczne ceny za swoje usługi. Za wykwalifikowaną ekipę budowlaną do realizacji naszego projektu domu jednorodzinnego zapłacimy dzisiaj od kilkunastu nawet do 30% więcej niż w latach ubiegłych.

Wymogi prawa budowlanego narzucają bardziej rygorystyczne wymogi co do ochrony środowiska. Ma to związek z cenami materiałów oraz izolacji jakich używamy podczas budowy domu jednorodzinnego. Te także wzrosną o co najmniej kilka procent. Czy to oznacza, że będziemy musieli wstrzymać się z realizacją, aż trendy te zaczną się zmieniać?

Niekoniecznie. Warto zmienić myślenie podczas wybierania projektu domu jednorodzinnego i zdecydować się na bardziej ekonomiczną technologię domów prefabrykowanych. Pozwala to na szybką i prostą realizację, mniejsze zużycie ogólnodostępnych materiałów oraz szybkie zamknięcie budowy. Jeśli posiadamy trochę ogólnej wiedzy o budownictwie, wiele rzeczy możemy zrobić samodzielnie. Sposobem na oszczędność podczas budowy domu jednorodzinnego jest także zakup materiałów budowlanych poza sezonem, gdzie popyt jest mniejszy i wyraźnie maleją ich ceny.

Szczegółowych informacji dostarczył portal budowlany www.dom.pl - projekty domów ekonomicznych i tanich w budowie.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.