Jak wybrać odpowiedni pirometr?

wtorek, 19 czerwca 2018 r., 08:45
fot. nadesłane

Skuteczne i prawidłowe działanie pirometru uzależnione jest od wielu czynników. Aby zagwarantować sobie otrzymywanie dokładnych i niezakłóconych pomiarów, już na etapie wyboru pirometru trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych wyznaczników. Zatem, jak wybrać pirometr, który bez przeszkód będzie spełniał swoje zadanie?

 

Warunki pracy pirometru
 
Działanie pirometrów opiera się na pomiarze promieniowania cieplnego, które emitowane jest przez każde ciało. Ludzkie oko nie jest w stanie go zauważyć, ale specjalistyczne urządzenia bez problemu nie tylko wychwytują to promieniowanie, ale również zamieniają je na odczyt temperatury badanego obiektu, dostarczając tym samym niezbędnych do pracy danych. Pirometry to bardzo czułe urządzenia. Ich niezakłócone działanie wymaga jednak zachowania odpowiednich warunków.
 
Pierwszą i najważniejszą kwestią, która determinuje wybór pirometru, jest zakres temperatur. Określić trzeba jaką skalę powinno mieć urządzenie, co zależne jest od rodzaju i temperatury obiektów, które będą badane. Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj badanego materiału oraz jego wielkość. Istotny wpływ na pracę pirometru mają warunki tła, np. jego temperatura, poziom zapylenia, ilość kurzu i innych substancji w powietrzu. Na rodzaj wybranego urządzenia wpływa także fakt, czy badany obiekt pozostaje w ruchu czy też nie. Mniej ważne, ale również istotne są wskaźniki technologiczne. Należą do nich m.in. rodzaj wejścia (analogowe lub cyfrowe), obecność lub nie celownika laserowego lub możliwość oglądania badanego obiektu na monitorze urządzenia.
 
Nie bez znaczenia dla jakości i dokładności pomiaru pozostaje mobilność urządzenia. Pirometry przenośne są lekkie i, jak sama nazwa wskazuje, łatwo można je przenieść w inne miejsce. Przydają się zazwyczaj tam, gdzie mierzona jest temperatura różnych obiektów. Natomiast pirometry stacjonarne uważane są za urządzenia bardziej dokładne od pirometrów przenośnych, ze względu na wysoką rozdzielczość optyczną. Mogą być jednak zamontowane jedynie w jednym miejscu.
 
Wskaźniki szczegółowe
 
Na wybór pirometru mają wpływ nie tylko warunki, w jakich będzie działało urządzenie. Warto stosować się do zasad ogólnych, np. im wyższa jest temperatura badanego obiektu, tym detektor w pirometrze powinien mierzyć krótszą długość fali. Niezmiernie ważna jest zasada dotycząca wielkości badanego obiektu. Zakres pomiaru pirometru nie powinien być większy niż badany obiekt, dzięki czemu pomiar będzie dotyczył jedynie obiektu, a nie wskaźników tła. W przypadku możliwości, np. zabrudzenia soczewki, warto zastanowić się nad urządzeniami z dodatkowym wyposażeniem, takim jak szkiełko ochronne, nadmuch powietrza lub płaszcz wodny.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.