Czy nadal warto otwierać sklep internetowy?

wtorek, 19 czerwca 2018 r., 13:16
fot. nadesłane

Dla wielu osób prowadzenie sklepu internetowego kojarzy się z biznesem, który może przynieść spore zyski, dzięki rosnącej liczbie internautów. Czy zatem nadal warto taki sklep otwierać? Jakie są szanse na powodzenie a jakie są zagrożenia?

Liczby w górę

Raporty wyraźnie mówią, że co roku w tempie dwucyfrowym rośnie rynek ecommerce. Dodatkowo warto zauważyć, że przybywa coraz więcej użytkowników internetu. Szczególnie pomaga tu rosnący dostęp do internetu (dzięki m.in. funduszom z Unii dostęp zyskują nawet małe miejscowości) oraz dołączanie starszych użytkowników. To właśnie pokolenie starsze, niekorzystające wcześniej z internetu, przekonuje się do tego medium.

Nawet giganci jak IKEA, która zaspała, wchodzą ze swoimi sklepami internetowymi. To trend, który będzie kontynuowany, więc można powiedzieć, że otoczenie jest sprzyjające do otwarcia własnego sklepu internetowego.

Co się może nie udać

Oczywiście to nie jest tak proste. Rosnący rynek ecommerce powoduje, że konkurencja w ostatnich latach rośnie bardzo szybko. Większa konkurencja to większy problem z dotarciem do klienta. To właśnie główny problem jaki mają nowe sklepy internetowe. Dlatego tak ważne jest zrobienie odpowiedniego rozeznania, analizy konkurencji.

Są też inne istotne kwestie, gdzie wiele sklepów zawodzi. Czas wysyłki, pakowanie, jakość obsługi klienta, jakość towaru... to wszystko skłąda się na koncowy odbior naszego sklepu. Łatwo zrazić do siebie klienta i dostać negatywną opinię.

Bezpieczny start

Na pewno dużym błędem jest przyjmowanie zbyt optymistycznego scenariusza odnośnie tego jak szybko uda się rozwinąć sklep. Może to zająć nawet rok, dwa lata lub dłużej. Stąd też lepiej zaplanować taki okres już na samym starcie. Ważne jest zabezpieczenie odpowiedniego kapitału na działalność, radzi Szymon Spychała z carted.pl. Dobrym pomysłem jest też rozwijanie sklepu etapami - nie musimy mieć na starcie pełnego asortymentu, można kolejne działy dodawać wraz z czasem. Jeśli pracujemy na etacie to na początku nie trzeba też od razu z niego rezygnować, można próbować godzić prowadzenie sklepu oraz pracę a dopiero jak sklep zacznie zarabiać to wtedy odejść.

Na co zwrócić uwagę

Jest kilka ważnych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Wspomniany wcześniej proces zakupowy, jakość towaru są bardzo ważne. Do tego można dodać marketing. Tylko przy odpowiednim ruchu jesteśmy w stanie generować odpowiednią sprzedaż. Mowa tu o obszarach jak:

- pozycjonowanie i budowa ruchu organicznego
- reklamy jak adwords, reklama produktowa Merchant Center, reklama w social media
- budowa marki, budowa relacji z klientem (by mieć więcej klientów powracających) 

Część z tych rzeczy można robić samodzielnie, część trzeba będzie zlecić specjalistom. To one jako całość pozwalają zapewnić ruch w sklepie z różnych kanałów, czyli dywersyfikację.

Podsumowanie

Prowadzenie sklepu internetowego nie jest łatwe i wiąże się z tym sporo wyzwań. Jeśli jednak mamy dobry pomysł i chcemy prowadzić własny biznes to sprzedaż w internecie na pewno ma potencjał. Warto dobrz się do tego przygotować, w internecie znajdziemy sporo materiałów i poradników na temat zakładania biznesu online.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.