Plaża w Gowidlinie będzie gotowa po sezonie

środa, 20 czerwca 2018 r., 08:30
fot. archiwum/AL

Mimo problemów, gminie Sierakowice udało się podpisać umowę z wykonawcą na budowę plaży w Gowidlinie. Tym samym, do końca października powstanie tam przystań kajakowa i żeglarska, pomost kąpielowy oraz pełna infrastruktura biwakowa. To inwestycja realizowana w ramach projektu "Pomorskie Szlaki Kajakowe".

Gmina Sierakowice początkowo nie mogła znaleźć chętnych na wykonanie inwestycji. Do przetargu nie stanął żaden wykonawca, a zważywszy na trudną sytuację na rynku budowlanym, gmina zdecydowała się nie ogłaszać kolejnego przetargu. Przystąpiła do rozmów z potencjalnym wykonawcą w trybie z tzw. "wolnej ręki". Kilka dni temu udało jej się podpisać umowę, zatem infrastruktura na gowidlińskiej plaży wybudowana będzie zgodnie z planem - do końca października.

- Wykonawca jeszcze w tym tygodniu, bądź na początku przyszłego, rozpocznie prace. Umowę podpisaliśmy na warunkach analogicznych do tych określonych w przetargu. Na tym polega specyfika działania z "wolnej ręki". Również na tych warunkach wykonawca musi zrealizować inwestycję. Z zachowaniem terminu i okresu gwarancji. Cieszymy się, że udało nam się wynegocjować długą, bo aż 60 - miesięczną gwarancję - tłumaczy Tomasz Maszke, kierownik wydziału ds. Unii Europejskiej w Urzędzie Gminy w Sierakowicach.

Wykonania inwestycji podjęła się Firma Mat - Bud Michał Piechowiak z Przytocznej, która jest m.in. podwykonawcą budów realizowanych w ramach programu "Pomorskie Szlaki Kajakowe", w kilku gminach na terenie powiatu kartuskiego. Koszt inwestycji w Gowidlinie to 1.900.000 zł brutto. To o 48 tys. zł więcej, niż zakładał kosztorys.

- Z uwagi na trudną sytuację na rynku, myślę, że powinniśmy się z tej kwoty cieszyć - dodaje Tomasz Maszke.

Inwestycja zakłada budowę dwóch głównych pomostów - kąpielowego i żeglarsko - kajakowego. Do tego powstanie slip, wiaty biwakowe, suszarki do kajaków, miejsce na ognisko. Urządzony i przystosowany do wypoczynku zostanie też brzeg jeziora. Po stronie wschodniej powstanie utwardzony plac manewrowy z miejscami parkingowymi. Jeszcze w tym roku gmina planuje też wykonać drogę dojazdową do plaży. To jednak odrębne zadanie, niezwiązane z aktualnym przetargiem.

Trzeci etap inwestycji, który obejmuje budowę przystosowanego do ruchu turystycznego budynku, zaplanowano na 2020 rok. Wówczas na plaży pojawią się sanitariaty, sprzęt wodny i miejsce dla ratownika. Tymczasem mieszkańcy i turyści muszą uzbroić się w cierpliwość, bo w tym sezonie z plaży nie będzie można korzystać wcale.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.