Żukowo. Mądrzy Cyfrowi - jak odpowiedzialnie korzystać z nowych technologii

środa, 20 czerwca 2018 r., 14:37
fot. nadesłane

By nie pogubić się w świecie nowych technologii, potrzebne są, jak w świecie rzeczywistym, wartości moralne. To hasło przyświeca nowemu projektowi, którego twórcą jest Google.org oraz Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom". Do projektu zostało zaproszonych 35 szkół z całej Polski, a wśród nich Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie.

Jest to pierwszy program, dzięki któremu nastolatki z całej Polski będą miały okazję rozwijać umiejętności cyfrowe i kształtować mądre oraz odpowiedzialne postawy społeczne z wykorzystaniem nowych technologii.

W pierwszym etapie realizacji projektu dyrektorka szkoły Mirosława Żołna oraz nauczycielki Edyta Gełdon i Elżbieta Stormowska wzięły udział w dwudniowej konferencji inaugurującej projekt.

Pedagodzy z całej Polski wysłuchali ciekawych wykładów autorytetów z dziedziny socjologii, psychologii i medioznawstawa. Wzięli udział w zajęciach warsztatowych, spotkali się z prezes Google.org - Jacquelline Fuller oraz z prezes Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom -Ireną Koźmińską. W czasie wakacji nauczyciele odbędą kurs drogą on-line składający się z 6 modułów. Wszystkie te działania przygotują pedagogów do przeprowadzenia zajęć z uczniami, które odbędą się w sierpniu.

Projekt Mądrzy Cyfrowi realizowany będzie przez Fundację "ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom" ze wsparciem Google.org - charytatywnego oddziału, który w Polsce podejmie działania po raz pierwszy. Ogłaszając program, Jacquelline Fuller, prezes Google.org podkreśliła: "Każdego dnia widzimy rosnącą potrzebę zapewnienia, by każdy miał równy dostęp do szans i możliwości, jakie zapewnia Internet. Dlatego Google inwestuje w Polsce w programy i inicjatywy, które pomagają w podnoszeniu kompetencji cyfrowych i odpowiedzialnym korzystaniu z możliwości nowych technologii."

Projekt jest kierowany do uczniów w wieku 12-13 lat czyli siódmej i ósmej klasy szkoły podstawowej. W ramach projektu, w sierpniu odbędą się pięciodniowe zajęcia, na których nastolatki rozwiną swoje kompetencje cyfrowe oraz poznają zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu. W ciągu tych pięciu dni we współpracy z nauczycielami, opiekunami projektu, uczniowie przygotują własny projekt, który zrealizują we wrześniu i październiku.

Młodzież, wykorzystując najnowsze technologie w kreatywny sposób, będzie wdrażać w życie takie wartości jak: szacunek, odpowiedzialność, uczciwość, mądrość i odwagę cywilną. W listopadzie nastąpi prezentacja działań. Wypracowane metody pracy posłużą jako wzór nauczycielom i uczniom w całej Polsce w następnej edycji projektu.

nadesłane/SP 2 Żukowo

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.