Kartuzy. Wspólnie zasadzili kwiaty przy Kolegiacie - powstanie tam park zasłużonych

środa, 20 czerwca 2018 r., 21:07
fot. MD-Z

Około trzydziestu osób wzięło udział w akcji sadzenia kwiatów przy kartuskiej Kolegiacie. W rejonie dawnych zabudowań klasztornych posadzono tysiąc roślin. W przyszłości w tym miejscu powstać ma Park Zasłużonych dla Kartuz.

Wspólne sadzenie kwiatów to część projektu, który realizowano w ramach Kartuskich Inicjatyw Mieszkańców. Pod koniec kwietnia wzdłuż alei prowadzącej do kolegiaty pojawiły się długowieczne lipy. Kontynuacją tego przedsięwzięcia było środowe wspólne sadzenie kwiatów.

Rośliny będą kwitły na fundamentach dawnej stajni przyklasztornej, na łące między kolegiatą, parkingami i wejściem do Gaju Świętopełka. Zasadzone kwiaty to jeżówki. Należą do rodziny roślin astrowatych, zakwitną na purpurowo i czerwono. Nad akcją czuwała Aleksandra Brillowska z Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kartuzach. Prac nie ułatwiała panująca od kilku tygodni susza. Ziemia była bardzo sucha, trzeba było ją mocno nawodnić, by rośliny mogły się przyjąć.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało około trzydziestu osób. Na wspólne sadzenie przybyli mieszkańcy, władze miasta, członkowie Towarzystwa Miłośników Kartuz, jak również harcerze z Koloni i Kartuz.

Akcja była wspólnym przedsięwzięciem Urzędu Miejskiego w Kartuzach, Towarzystwa Miłośników Kartuz oraz Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. J. Żurakowskiego.

Jak zapowiedział Piotr Smoliński, szef Klubu Literatury i Sztuki, sadzenie kwiatów i lip to nie koniec działań na tym terenie. W przyszłości ma tam powstać "Park Zasłużonych".

- Będzie się to działo sukcesywnie, a pomysły na pełne zagospodarowanie tego miejsca będą ujawniane i wprowadzane w życie co jakiś czas. Oto zdjęcia! Dziękujemy wszystkim za udział - podkreślają organizatorzy.

Uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe certyfikaty, ich imiona i nazwiska zostaną umieszczone na tabliczce przy monumencie mnicha kartuskiego.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.