Weekend pod znakiem imprez sobótkowych i nie tylko - sprawdź, co się będzie działo

czwartek, 21 czerwca 2018 r., 10:16
fot. MD-Z

Koncerty Sarsy, Cleo i Future Folk w Żukowie, sobótkowe zabawy w Sławkach, Kiełpinie, Sierakowicach, piękny spektakl w Muzeum Kaszubskim, festyn charytatywny w Stężycy, zawody strażackie - to tylko niektóre z propozycji na nadchodzący weekend. Zachęcamy do zapoznania się z wszystkimi i zaplanowania czasu. Wśród licznych imprez każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Piątek

Festiwal Baniek Mydlanych

W piątek w godz. 14-17 na Rynku w Kartuzach odbędzie się Festiwal Baniek Mydlanych. Na wydarzenie zaprasza Klub Inicjatyw Społecznych. W programie zabawy ruchowe ze "Strefą Urwisa", czytanie bajek, warsztaty plastyczne, Teatrzyk Kamishibai, balonikowe zoo, zaplatanie kolorowych warkoczyków. Organizatorzy zachęcają do wzięcia ze sobą przyborów do robienia baniek. Wstęp wolny.

Sobótki Kiełpińskie

W piątek o godz. 18 sołectwo Kiełpino zaprasza na tradycyjną, doroczną zabawę sobótkową. W programie mnóstwo atrakcji, zabaw i konkursów dla dzieci, stanowiska militarne i patriotyczne, recital zespołu 3’Melodi, przejażdżki wesołą lokomotywą, fotobudka, kucykowo oraz mistrzostwa gry w Baśkę. Do tańca przygrywać będzie Maks Band.

Sobota

Wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego

Związek Piłsudczyków RP zaprasza w sobotę w południe na uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego oraz podpisanie aktu erekcyjnego pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który wkrótce powstanie w Kartuzach. Kamień, który znajdzie się w fundamencie pomnika pochodzi z dawnego domu marszałka na Litwie.

Zawody sportowo-pożarnicze jednostek z gminy Stężyca

W sobotę o godz. 11 w Zgorzałem podziwiać można będzie rywalizację sportowo-pożarniczą druhów z jednostek OSP gminy Stężyca. Ochotnicy zmierzą się w takich konkurencjach jak musztra, ćwiczenie alarmowo-bojowe i sztafeta.

Festyn kolejowy w Kartuzach

W sobotę w godz. 13-18 na terenie dworca w Kartuzach odbędzie się festyn kolejowy. w programie m.in. zwiedzanie taboru kolejowego, przejazdy drezyną, konkursy, stoiska, zabawy dla dzieci, bezpłatne urządzenia zabawowe, występy artystyczne, stoiska handlowe i wiele innych.

Sobótki w Żukowie

Na największą imprezę sobótkową w powiecie kartuskim tradycyjnie zaprasza Żukowo. Zabawa rozpocznie się już o godz. 17. Na dobry początek odbędą się warsztaty wyplatania wianków, które następnie zgodnie z tradycją zostaną puszczone na wodę, wystąpią też uczniowie gminnych szkół. Nie zabraknie konkursów i atrakcji. Gdy słońce chylić się będzie ku zachodowi zapłonie gigantyczne ognisko. Koncerty gwiazd rozpoczną się o godz. 19.40 od występu Future Folk. Po nich o godz. 21 na scenie pojawi się Cleo, a o godz. 22.30 Sarsa.

Ścinanie Kani oraz spektakl "Drewniany Ptak" w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach w noc sobótkową zaprezentuje tradycyjny obrzęd ścinania kani. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18 na Rynku w Kartuzach. Uczestnicy imprezy wspólnie, barwnym korowodem przemaszerują do muzeum. Tam obrzęd ścinania kani zaprezentują uczniowie z Kiełpina. Po nim zobaczyć można będzie niezwykły spektakl Ireny Brzeskiej "Drewniany Ptak". W trakcie spotkania odbędzie się również wernisaż wystawy zachwycających rzeźb artystki.

Sobótki w Sławkach

Na sobótki na sportowo zaprasza w sobotę o godz. 18 sołtys Sławek. Impreza tradycyjnie odbędzie się na terenie jego gospodarstwa. W programie konkurencje sportowe z nagrodami, konkurs na najładniejszy wianek, atrakcje dla dzieci i wielkie ognisko.

Kaszubsko-ukraińskie sobótki w Sierakowicach

Sobótkowa impreza odbędzie się również w Sierakowicach. Wspólna zabawa rozpocznie się w amfiteatrze Szerokowidze o godz. 18. W programie inscenizacja ścięcia kani, sobótkowe ognisko oraz polsko-kaszubsko-ukraińska biesiada z muzyką na żywo. Wystąpią Gdańska Grupa Folowa oraz Galicia Folk Band ze Lwowa. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych, będą konkursy, zabawy i darmowe dmuchańce.

Niedziela

Zawody sportowo-pożarnicze gminy Przodkowo

W niedzielę o godz. 14 na stadionie sportowym w Przodkowie odbędą się zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z gminy Przodkowo. Druhowie zmierzą się z ćwiczeniem alarmowo-bojowym, sztafetą i musztrą.

Festyn charytatywny "Żonkil kwiatem nadziei"

W niedzielę o godz. 14 w stężyckim amfiteatrze odbędzie się impreza charytatywna na rzecz kartuskiego hospicjum. W programie m.in. koncert "Żonkilowo zakochani…by trwać", występy artystyczne oraz humorystyczny spektakl - II odcinek Stężyckiego Rancza pt. "Kontrola z Ministerstwa". Gwiazdami wieczoru na wzór programu "Twoja twarz brzmi znajomo" będą Maryla Rodowicz i Helena Vondrackova. Nie zabraknie też akcentów sportowych - w programie amatorskie zawody siłaczy "Stężycki Stolem" oraz rajd rowerowy "Po życie".

XV Integracyjny Piknik dla Mieszkańców i Przyjaciół Ziemi Mirachowskiej

W niedzielę o godz. 15 na placu przy domku myśliwskim w Mirachowie odbędzie się Piknik Integracyjny dla Mieszkańców i Przyjaciół Ziemi Mirachowskiej. W programie m.in. wystawa Znani Kaszubi z Ziemi Mirachowskiej, występ dzieci ze SP Mirachowo - tańce i pieśni kaszubskie, konkurs plastyczny "Moje Kaszuby" dla dzieci i młodzieży, zabawy i konkursy rodzinne z nagrodami, poczęstunek: chleb ze smalcem, kiełbaski z ogniska, spacer z alpaką, mielenie tabaki czy gra na burczybasie. Wystąpią: JanDoran oraz Kaszubska Kapela Rodzinna BAS.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.