Płytki podłogowe z gresu. Jakie wybrać?

czwartek, 21 czerwca 2018 r., 10:37
fot. nadesłane

Gres staje się coraz popularniejszym materiałem wykończeniowym. Ze względu na parametry i właściwości warto przyjrzeć się płytkom podłogowym, które są z niego wykonane. Rozróżniamy kilka rodzajów płytek gresowych. Jakimi cechami się charakteryzują?

Gres techniczny - idealny do otwartych przestrzeni

Gres techniczny charakteryzuje się doskonałymi parametrami, dzięki czemu może być stosowany jako materiał podłogowy nie tylko w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, ale przede wszystkim na zewnątrz budynków. To doskonały materiał do wykorzystania na balkonach i tarasach. Nie nasiąka i jest mrozoodporny. Gres techniczny nie występuje w tak wielu wersjach jak inne jego rodzaje, ale kolorystyka jest zróżnicowana i atrakcyjna.

Gres szkliwiony - nieprzeciętna estetyka

Proces szkliwienia przeprowadzany jest po wypaleniu płytki gresowej. Szkliwiona powierzchnia wpływa na zwiększenie twardości powierzchni, ale też sprawia, że płytki są bardziej odporne na ścieranie i zabrudzenia. Jedyny mankament to niska odporność na uderzenia - gdy na płytki coś spadnie, łatwo o odpryski, a wtedy zostaje odsłonięta spodnia warstwa, która różni się strukturą i kolorem od wierzchniej powłoki. Na płytki gresowe szkliwione warto się zdecydować w przypadku pomieszczeń o średnim natężeniu ruchu. Niektórzy producenci oferują również solidniejsze opcje zdające egzamin we wnętrzach, po których porusza się duża liczba osób. Gres szkliwiony jest polecany ze względu na ekskluzywny i atrakcyjny design. Jest łatwy w utrzymaniu, ponieważ nie wymaga impregnacji, a wszelkie zanieczyszczenia łatwo z niego usunąć. Część płytek gresowych jest barwiona w masie.

Gres polerowany - nie do każdego pomieszczenia

Gres może być również polerowany i szlifowany na całej powierzchni płytki, a przy tym barwiony w masie, czego efektem jest piękna, połyskująca powierzchnia, która cechuje się słabszymi walorami użytkowymi. Niestety polerowana powierzchnia powoduje, że płytki stają się bardziej śliskie. Zmniejsza się również ich współczynnik twardości. Z tego względu gres polerowany nie powinien być wykorzystywany w miejscach intensywnie uczęszczanych takich jak hol i korytarz. Nie sprawdzi się również w miejscach, gdzie istnieje większe ryzyko zabrudzeń, czyli na przykład w kuchni.

Wzornictwo płytek gresowych - bezkresne możliwości

O fantastycznym designie płytek gresowych można się przekonać, wchodząc na stronę http://plusoutlet.pl/Plytki-podlogowe, gdzie dodatkowo płytki są oferowane w cenach niższych niż standardowe. Producenci oferują modne obecnie imitacje wzorów drewna i naturalnych kamieni. Dzięki temu można wyczarować aranżacje w stylu ekologicznym lub etnicznym. Płytki stanowią znacznie tańsze rozwiązanie niż drewno lub kamień. Wśród proponowanych wariantów są wersje monochromatyczne lub z interesującymi plamami kolorystycznymi. Nawet faktura płytek może być zróżnicowana - można wybierać pomiędzy zupełnie gładkimi i chropowatymi powierzchniami.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.