Sierakowicka Dwójka zakończyła swój debiutancki rok szkolny

piątek, 22 czerwca 2018 r., 11:16
fot. DS

Dla Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach, był to wyjątkowy, bo pierwszy rok szkolny. Po wielu latach funkcjonowania w tym miejscu tylko gimnazjum, w wyniku reformy, na korytarzach pojawiły się maluchy.

Dzisiaj punktualnie o ósmej rano klasy zerowe oraz cztery klasy pierwsze, zakończyły rok szkolny. Dla tej szkoły był to rok pełen nowości. Przede wszystkim dla grona pedagogicznego, które przez lata na korytarzach spotykało się tylko z gimnazjalistami.

- Idę korytarzem i widzę pierwszoklasistę, który właśnie biegnie swój wyścig. W obawie przed tym, że coś mu się stanie, próbuję go zatrzymać, pokazując mu rękę. Gimnazjalista by się zatrzymał, a ten maluch przybił mi piątkę i pobiegł dalej - tak o przygodach w pracy z najmłodszymi uczniami szkoły, podczas uroczystości opowiadał dyrektor, Krzysztof Andryskowski.

To był rok pełen wyzwań dla dyrekcji oraz grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach, do której w tym roku uczęszczały zerówki, pierwsze, czwarte i siódme klasy szkoły podstawowej oraz drugie i trzecie klasy gimnazjalne. Szkoła musiała do tego faktu przygotować się na wielu poziomach. Począwszy od infrastruktury.

- Przygotowanie obiektu było jednym z wyzwań, przede wszystkim finansowym. Na szczęście udało nam się wyposażyć te klasy tak, jak sobie wymarzyliśmy. Mają wszystko, łącznie ze sprzętem elektronicznym. Początki nie były łatwe, przede wszystkim przez obawy samych rodziców. Chcieli, abyśmy oddzielili gimnazjalistów od najmłodszych dzieci. Ja z samego faktu separowania, widziałem agresję. W związku z tym druty i zasieki sobie darowaliśmy. Dzieci mają swój hol, ale dostępny dla wszystkich. Pierwszaki gonią po całej szkole. Przez pierwszy miesiąc się aklimatyzowały, potem byli już wszędzie. Poza pojedynczymi sytuacjami, jedni i drudzy nie mają ze sobą problemów - tłumaczy Krzysztof Andryskowski.

Do nowości musieli przyzwyczaić się też nauczyciele, którzy w znacznej większości nigdy nie pracowali w podstawówce. Teraz jednocześnie uczą w gimnazjum i w klasach czwartych oraz siódmych. To był rok, w którym musieli mocno się przestawić.

- Inaczej lekcje prowadzi się w klasie trzeciej gimnazjum, zupełnie inaczej w czwartej klasie podstawówki. Większość nauczycieli nigdy nie pracowała w podstawówce, zawsze mieli do czynienia z młodzieżą. Teraz spotykają się z zupełnie innymi problemami, więc to przestawianie się jeszcze trochę potrwa - dodaje dyrektor.

Po wakacjach po raz ostatni rozpocznie rok szkolny trzecia klasa gimnazjum. W pełnym wymiarze Szkoła Podstawowa nr 2, pracować będzie od 1 września 2019 roku, kiedy uczęszczać będą do niej uczniowie od zerówki do ósmej klasy.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.